Andora – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Andora to niezwykłe miejsce pod wieloma względami, choć w pierwszej kolejności zachwyca ze względu na nietuzinkowe położenie geograficzne. Ten niewielki kraj dosłownie wmontowany pomiędzy dwie potęgi w postaci Francji i Hiszpanii. Usytuowany jest w przepięknej scenerii, jaką tworzą Pireneje. To jedno z najmniejszych europejskich państw. Ciekawostką jest, że nie posiada własnego urzędu pocztowego i w związku z tym musi korzystać z uprzejmości swoich większych sąsiadów.

Co warto zobaczyć w Andorze?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Andora to państewko, które jest niemal w stu procentach nastawione na turystów. Dzięki nim można mówić o dobrze prosperującej gospodarce i właśnie dlatego państwo jest wprost naszpikowane atrakcjami, które siłą rzeczy przyciągają ludzi z różnych zakątków świata. Roc del Quer to jedno z tych miejsc, których po prostu nie można przeoczyć, będąc w Andorze. Pod tajemniczą nazwą kryje się fantastyczny punkt widokowy w postaci podestu znajdującego się tuż nad przepaścią. Spacerowanie po podeście wysuniętym nad przepaścią to wielka przygoda dla osób, które nie borykają się z lękiem wysokości. Ci, którzy z taką przypadłością się zmagają, z pewnością będą mieli okazję zaliczyć jedną z najbardziej ekstremalnych przygód w tym małym kraju. Na szczęście gra warta jest świeczki. Widok rozpościerający się z podestu zapiera dech w piersiach i jest jednym z najbardziej ukochanych miejsc dla fotografów z całego świata.

Andora z lotu ptaka

W uroczej miejscowości o nazwie Canillo można zaserwować sobie przejażdżkę kolejką linową. To wyjątkowo dobry sposób na bez wysiłkowe zwiedzanie tego pięknego kraju. Za niewielką opłatą można zaserwować sobie widoki, których nie zapomina się do końca życia. Poza tym, kolejka prowadzi wprost na teren, który dla miłośników sportów zimowych będzie niczym spełniony sen. Kolejka prowadzi na stoki narciarskie, a więc tuż po przejażdżce i zaspokojeniu wizualnych oczekiwań, można udać się na stok, by delektować się aktywnym wypoczynkiem.

W stolicy Andory

Andorra la vella to stolica kraju, która znana jest przede wszystkim z ogromnej ilości różnego rodzaju sklepików, restauracji oraz knajpek. Popularnością cieszy się również ze względu na bardzo niskie podatki. To tutaj wielu turystów kupuje pamiątki w postaci ukochanych trunków. Warto przede wszystkim skosztować tutejszej brandy, która poniekąd jest wizytówką tego miejsca. Będąc w stolicy warto udać się w pobliże Casa de la Vall, czyli budynku będącego obecnie siedzibą rządu oraz sądownictwa. To wyjątkowa budowla, której powstanie datuje się na drugą połowę XVI wieku.

Spacer przez dolinę

Dolina Madriu Perafita-Clar jest miejscem, które warto uwzględnić podczas wycieczki do Andory. To wyjątkowo malownicza trasa wzdłuż doliny, która znajduje się w pewnej odległości od reszty kraju. Naturalną granicą w tym wypadku są góry, dlatego dostać się do doliny można jedynie pieszo. Warto jednak zdecydować się na taki wysiłek, by móc podziwiać najpiękniejsze krajobrazy w całym kraju. Miejsce nigdy nie cieszyło się sprzyjającymi warunkami, ale to nie przeszkodziło przodkom w osiedlaniu się na terenie doliny.

Państwo dla miłośników natury

Andora to państwo, które spełnia wszelkie oczekiwania turystów nastawionych na spokojny wypoczynek z naturą w zasięgu ręki. Tak naprawdę to właśnie lokalizacja państwa jest najważniejszą zaletą tego miejsca. Dodać do tego należy niski poziom zaludnienia, by powstał obraz raju dla osób poszukujących wakacyjnego azylu. Wielu turystów uważa, że największą atrakcją jest zwykły spacer, zapuszczanie się w zakamarki uliczek czy szlaków górskich. Faktem jest, że natura jest istotnym elementem Andory, która zdecydowanie odpowiada za klimat tego jedynego w swoim rodzaju państwa.