Ankara – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Ankara to miasto usytuowane w środkowej Turcji i będące stolicą kraju od niespełna stu lat. Można powiedzieć, że miasto powstało w warunkach nad wyraz niesprzyjająych, ponieważ region ten jest uważany za jedno z najbardziej suchych miejsc. Ponadto, jego otoczenie tworzą przede wszystkim stanowiska archeologiczne. Niemniej, jest to miasto nowoczesne i pod wieloma względami bardzo interesujące. Entuzjaści historii znajdą w Ankarze sporo tematów do zgłębienia, a miłośnicy wypoczynku w ciepłym kraju, znajdą wiele miejsc, które spełnią ich oczekiwania. Gdzie warto się udać?

Raj dla entuzjastów starożytności

Z całą pewnością warto udać się do wspaniałej świątyni bogini Romy i cesarza Augusta, którą wzniesiono w 25 roku p.n.e. Na przestrzeni lat świątynia zmieniała swoje kształty, a od mniej więcej V wieku pełniła funkcję kościoła, przy którym w kolejnych latach wzniesiono meczet. Świątynia pierwotnie została wzniesiona na cześć bogini, która była pewnego rodzaju uosobieniem państwa rzymskiego.

Niezwykłe muzeum

Będąc w Ankarze koniecznie trzeba udać się do słynnego już Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Miejsce funkcjonuje dokładnie od stu lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Pierwotnym zamysłem było zgromadzenie jak największej ilości zabytków hetyckich. Przynajmniej tego właśnie życzył sobie ówczesny prezydent. Na przestrzeni lat zbiory zaczęły poszerzać się o zabytki z wcześniejszych epok, dzięki czemu obecnie muzeum jst miejscem, w którym można podziwiać eksponaty z czasów prehistorycznych. Szczególną dumą muzeum są naczynie zoomorficzne i rekonstrukcja wspaniałego neolitycznego sanktuarium. To miejsce, w którym dosłownie można ugrzęznąć na długie godziny i cofnąć się w czasie do najstarszych epok. Ilość eksponatów zachwyca i pozwala spojrzeć na minione epoki z nieco większą dozą odpowiedniej wiedzy.

Łaźnie rzymskie w centrum miasta

Łaźnie rzymskie były niezwykle ważnym spoiwem społecznym w starożytnych czasach. To właśnie tutaj podczas relaksującej kąpieli dyskutowano, przekazywano sobie informację i wymieniano myśli. W Ankarze można obecnie podziwiać zaledwie fundamenty łaźni, które jednak pozwalają zorientować się w rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń. To prawdziwe świadectwo minionych epok i miejsce, które po prostu warto odwiedzić.

Ankara – miasto meczetów?

Najpopularniejszym i z pewnością najbardziej spektakularnym meczetem jest Kocatepe. Inicjatywa zbudowania tego kolosa powstała już w latach czterdziestych, aczkolwiek działanie podjęto dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Choć dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić panoramę miasta bez charakterystycznej białej budowli z czterema minaretami, to jednak początkowe kontrowersje były źródłem wielu nerwów osób związanych z budową świętego miejsca. Kontrowersje zakrojone były bardzo szeroko. Dyskutowano przede wszystkim na temat tego, do kogo będzie należał budynek i czy wybrana lokalizacja jest odpowiednim miejscem. Po wielu perturbacjach powstała budowla majestatyczna i wyraźnie wyróżniająca się na tle pozostałych budynków.

Miasto dla każdego

Choć Turcja niektórym osobom nie kojarzy się z miejscem stricte europejskim, to jednak nawet, a być może przede entuzjaści nocnego życia powinni zainteresować się Ankarą. Miasto jest zamieszkiwane przez pięć milionów ludzi. Mnogość kultur sprawia, że Ankara w niczym nie różni się od innego dużego europejskiego miasta. Z całą pewnością nie sposób się tutaj nudzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Miasto ma sporo do zaoferowania turystom nastawionym na imprezowanie i poznawanie kultury poprzez zabawę. Warto pamiętać, że temperatura latem może być dosyć nieznośna dla przeciętnego Polaka. Uważa się, że najlepszą porą na zwiedzanie Ankary jest wczesna wiosna lub jesień. Wówczas można cieszyć się urokami tego miejsca bez obaw o udar słoneczny.