Astana – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Astana to jedno z większych miast Kazachstanu, a przede wszystkim stolica tego kraju znajdująca się na północy. Miasto zostało założone w pierwszej połowie XIX wieku i cieszy się niezwykle ciekawą historią. Obecnie jest nowoczesnym miastem, które każdego roku ściąga w swoje progi nie tylko turystów, ale również mieszkańców mniejszych miast, którzy liczą na znacznie wyższy standard życia w tym wielkim mieście. W przeciągu zaledwie dwudziestu lat do miasta przybyło 750 tysięcy ludzi, dlatego obecnie jest zamieszkane przez ponad milion mieszkańców.

Moda na Astanę. Krótka historia Astany

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę, że Astana to absolutny wyjątek na tle innych kazachskich miast. Żadne inne nie jest skonstruowane z takim rozmachem i momentami kiczowatymi elementami. Astana, która w kazachskim języku oznacza właśnie „stolicę”, wygląda, jak gdyby ktoś postanowił przenieść całą metropolię z dobrze rozwiniętego kraju i umieścić ją w samym centrum pustynnych stepów. Co w rzeczywistości miało miejsce, ponieważ stolica pierwotnie znajdowała się w Ałma Macie. Zaskakuje i kontrastuje z otoczeniem, będąc przy okazji niezwykle intrygującym miejscem na wielu poziomach. Stolicą jest dopiero od 1997 roku, co stawia ją w szeregu z jednymi z najmłodszych stolic na świecie. Prezydent Nursułtan Nazarbajew zdecydował się zainwestować ogromne pieniądze w miasto stołeczne, czego dokonał poprzez współpracę z czołowymi architektami. To właśnie oni sprawili, że dzisiaj panorama miasta w ogóle nie przypomina kazachskich miast, aczkolwiek nowoczesność jest wyłącznie fasadą, za którą kryją się budynki niezamieszkane. Dzieje się tak ze względu na zatrważające ceny, które odstręczają mieszkańców nad wyraz skutecznie. Można zatem powiedzieć, że miasto jest nowoczesne, choć zupełnie nie na kieszeń mieszkańców kraju.

Gdzie warto się udać w pierwszej kolejności? Popularne punkty turystyczne

Jednym z najpopularniejszych punktów Astany jest zdecydowanie najwyższy meczet w Azji Środkowej, który został sprezentowany Nazarbajewowi przez prezydenta Kataru. To niesamowita budowla, która, można powiedzieć, na stałe wpisała się w panoramę miasta i dziś niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić miasta bez charakterystycznej kopuły. Symboliczne 40 metrów wysokości kopuły w rzeczywistości nawiązuje do wieku Mahometa. Będąc w Astanie z pewnością nie będziemy w stanie przeoczyć innej intrygującej i strzelistej budowli. Mowa o Bajterek, która jest wieżą widokową i jedną z największych atrakcji turystycznych w mieście. Budowla liczy sobie ponad sto metrów, a jej zwieńczeniem jest charakterystyczna złota kula, która jest symbolem jaja złożonego przez magicznego ptaka szczęścia. Zamysłem było bowiem architektoniczne odzwierciedlenie ludowej powieści o takowym właśnie ptaku.

Pałac Pokoju i Pojednania

Z całą pewnością warto udać się również do kolejnego budynku, który znacząco wyróżnia się na tle pozostałych budowli. Pałac Pokoju i Pojednania został stworzony na wzór egipskich piramid. Budowla posiada żelbetową podstawę, choć cała konstrukcja została stworzona ze stali i granitu, który jest jedynie wykończeniem. Popularnością wśród turystów cieszy się niezwykły witraż wykonany przez brytyjskiego artystę. W budynku znajduje się teatr operowy. Astana to bardzo młoda stolica, dlatego nie sposób poszukiwać tutaj długowiecznych zabytków. Niemal każda atrakcja jest stosunkowo młoda, choć wiele z nich nawiązuje do wieloletnich tradycji. Nowoczesność była głównym celem Nazarbajewa, który również pałac prezydencki stworzył w taki sposób, aby olśniewał i zachwycał przyjezdnych. Ak Orda to wyjątkowa budowla, nad którą prace ukończono dopiero w 2004 roku. Wiele elementów jest przeszklonych, a sam pałac znajduje się w niezwykle atrakcyjnym miejscu, piętrząc się nad rzeką Iszym.