Ateny – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Ateny są stolicą Grecji i jednym z tych miast, w którym antyczna kultura jest niemal namacalna. Wieloletnia historia tego miasta sprawia, że Ateny plasują się w czołówce miast, którym udało zgromadzić się zabytki o wielowiekowej historii. Z całą pewnością jest miastem, które warto odwiedzić i na własnej skórze przekonać się o jej historycznej i turystycznej zarazem wartości.

Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Jak każde miasto o długiej i ciekawej historii Ateny posiadają kilka, tzw. punktów obowiązkowych. Zwiedzenie tych punktów wprawdzie nie zajmie nam więcej niż dwa dni, aczkolwiek tak krótki wypad nie pozwoli nacieszyć się miastem w należny sposób. Warto zarezerwować sobie na to miasto przynajmniej tydzień. Taka ilość czasu pozwoli nam faktycznie poznać atmosferę miasta i jego najważniejsze zabytki bez zbędnego pośpiechu. Z całą pewnością jednym z ważniejszych miejsc w Atenach jest wzgórze Akropol. To właśnie tutaj wiele się zaczęło, począwszy od mykeńskiej warowni, a na Partenonie. Dla wielu Greków właśnie to słynne wzgórze było początkiem wielkiego miasta, które dosłownie rozrastało się wokół istotnego z wielu względów wzgórza. Będąc w tym miejscu po prostu nie można odpuścić sobie znajdującego się niespełna kilkaset metrów dalej Muzeum Akropolu. Miejsce zachwyca nowoczesnością. Przeszklone elementy, a przede wszystkim posadzki pozwalają na swobodne oglądanie fascynujących wykopalisk. W obiekcie znajduje się kilka tysięcy eksponatów oraz kawiarnia z przepięknym widokiem na wzgórze. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.

Centrum starożytnego miasta

Miłośnikom historii nie trzeba tłumaczyć, czym była agora dla Greków w czasach starożytnych. Miejsce wymiany myśli, zaciekłych dyskusji, a przede wszystkim synonim kwitnącego życia towarzyskiego było niezwykle ważne dla mieszkańców. Agora ateńska to jedno z tych miejsc, do którego warto się udać. Na terenie agory znajduje się cerkiew Świętych Apostołów oraz Hefajstejon, czyli świątynia Hefajstosa, boga ognia, złotników i kowali. Sporą popularnością cieszy się znajdujący się nieopodal Łuk Hadriana. Ten niezwykły łuk triumfalny powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy właśnie w taki sposób postanowili podziękować cesarzowi za wkład w rozwój miasta. Kolejnym miejscem, do którego warto się udać jest Plac Syntagma. To właśnie tutaj mieści się obecny grecki parlament, który niegdyś był Starym Pałacem Królewskim. Warto zaplanować swoją wycieczkę do tego miejsca w taki sposób, aby załapać się na niezwykle spektakularną zmianą warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wprawdzie zmiany wart odbywają się w tym miejscu co godzinę, to jednak największą popularnością cieszy się uroczysta zmiana odbywająca się w każdą niedzielę o godzinie jedenastej.

Powiew starożytności w jednym budynku – atrakcje budowlane

Miłośnicy historii obowiązkowo będą musieli udać się do fantastycznego Muzeum Archeologicznego w Atenach. W środku udało się zgromadzić przeszło dwadzieścia tysięcy eksponatów z różnych epok. To prawdziwa gratka dla osób, które przede wszystkim pragną dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze Greków i o tym, jak ta rozwijała się od czasów starożytności. Mnogość eksponatów sprawia, że można w tym miejscu spędzić cały dzień i nie wiedzieć, kiedy nam umknął ten czas. Nie bez powodu uważa się, że to jedno z najistotniejszych muzeów na świecie. Normalny bilet oscyluje wokół dwunastu euro i trzeba przyznać, że jest to stosunkowo niska cena za możliwość obcowania z historią. Po intensywnym zwiedzaniu warto udać się na odpoczynek na jedną z ateńskich plaż. Faktem jest, że za wstęp na większość trzeba uiścić pewną opłatę, choć można natknąć się również na fragmenty piasku, za które nic nie zapłacimy. Jednym z takich miejsc jest Megalo Kavouri. Piasek w tym miejscu jest niezwykle delikatny, a widok wprost niesamowity.