Belgrad – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Belgrad jest największym miastem w Serbii i zarazem stolicą tego państwa. Znajduje się w północnej części kraju i stanowi ośrodek najważniejszych instytucji Serbii. Co ciekawe, miasto zalicza się do jednych z najstarszych miejsc w całej Europie. Tereny te były bowiem zamieszkiwane już siedem tysięcy lat temu. Belgrad potrafi zaskakiwać. Wielu turystów uważa, że rozwój miasta zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu i w związku z tym miejsce nie powala pod względem nowoczesności. Wielką rolę odegrały jednak konflikty i przekazywanie sobie miasta z rąk do rąk, choć w atmosferze wojny. Dzisiaj jest jednym z tych miejsc, które odznaczają się unikatowym klimatem i przede wszystkim niskimi cenami.

Co trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności?

Zdecydowanie warto i trzeba udać się na Stare Miasto. To tutaj historia przeplata się z nowoczesnością, choć ta pierwsze jest zdecydowanie bardziej wyczuwalna. To właśnie w tej części miasta znajduje się wspaniała cerkiew św. Aleksandra Newskiego, która wzniesiona została na początku XX wieku. To wyjątkowa budowla utrzymana w stylu bizantyjsko-serbskim. Jest atrakcją zarówno dla osób przechadzających się w jej pobliżu, jak i dla osób, które jednak zdecydują się zajrzeć do środka. We wnętrzu można podziwiać wspaniały ikonostas wykonany z marmuru. Co ciekawe, w jego składzie znajdują się również ikony wykonane przez Jana Matejkę. Z całą pewnością warto podczas zwiedzania wziąć pod uwagę inny budynek sakralny. Meczet Bajrakli jest jedynym meczetem w stolicy Serbii i został usytuowany na ulicy Gospodar Jevremovej. Co ciekawe, powstał jeszcze w czasach panowania Państwa Osmańskiego. Jego wzniesienie datuje się na XVI wiek.

Zemun – dzielnica artystyczna

Zemun to jedna z najstarszych dzielnic miasta, która po wielu latach doczekała się miana dzielnicy artystycznej. Właśnie z tego powodu jest jednym z tych miejsc, do którego zawsze ściągają turyści. Znajduje się tuż przy ujściu Sawy do Dunaju, a zatem można tutaj liczyć na dosyć malowniczą scenerię. Dzielnica tętni życiem i jest ulubioną częścią miasta wielu mieszkańców. Można się tutaj napić pysznej kawy w jednej z wielu kawiarni, zjeść pyszny obiad i napawać oczy wspaniałymi widokami. Obecnie Zemun jest miejscem, w którym lubią osiadać nieco bogatsi Serbowie. Z tego powodu Zemun stał się również dzielnicą, w której osiemnastowieczne budynki sąsiadują z pięknymi domami zamożnych Serbów. Będąc w Zemun nie sposób się nudzić. Dzielnica ma sporo do zaoferowania turystom oraz mieszkańcom.

Cerkiew św. Sawy

Nawet osoby, które na ogół unikają sakralnych atrakcji turystycznych powinny udać się do cerkwi św. Sawy. Z kilku względów. Przede wszystkim jest ona zaliczana do jednych z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Wnętrze, choć jeszcze w fazie remont -u, już teraz zachwyca. Z całą pewnością jest to miejsce, do którego warto się udać, by zobaczyć, z jakim rozmachem postanowiono wykończyć ten budynek. Najważniejszą ulicą w Belgradzie jest bez wątpienia ulica Kneza Mihaila. To tam znajduje się główny deptak i najważniejsze elementy strefy handlowej. Można śmiało powiedzieć, że to jedno z tych miejsc, które nigdy nie zasypiają. Wygląda pięknie po zmroku. Warto udać się tam na wieczorną herbatę lub nieco mocniejszy trunek do jednego z pubów. To jedno z tych miejsc, w których muzyka na żywo rozbrzmiewa cały czas, a trzeba przyznać, że bałkańskie rytmy potrafią zachwycić. Również na tej ulicy można udać się do restauracji i skosztować pysznych serbskich przysmaków. Warto również podkreślić, że całą ulicę można śmiało zaliczyć do zabytkowej części Belgradu. Wiele budynków powstało jeszcze w XIX wieku. To bardzo dobre miejsce na to, by poobserwować Serbów, ich zwyczaje i po prostu porozmawiać w miejscowymi, którzy na ogół są bardzo otwarci i chętnie opowiadają o życiu w Belgradzie.