Berlin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Berlin jest największym miastem niemieckim i jednocześnie stolicą tego kraju. Nie bez powodu uważa się, że to jedna z najatrakcyjniejszych stolic europejskich i miasto, które potrafi zaskakiwać na każdym kroku. Pierwsze wzmianki na temat Berlina pochodzą jeszcze z XIII wieku. Zawiła historia sprawiła, że obecnie jest miejscem, które ma niemałe znaczenie z perspektywy historycznej, zwłaszcza gdy mowa o II Wojnie Światowej, która doprowadziła do zrównania miasta z ziemią. Dlaczego warto odwiedzić Berlin i czym zachwyca miliony turystów z całego świata?

Gdzie udać się w pierwszej kolejności?

Miłośnicy tego miasta z pewnością stwierdziliby, że najlepszym sposobem na poznanie miasta jest zwykły spacer. To według nich jedyna możliwość wchłaniania nietuzinkowego klimatu miasta, zapoznania się z jego zakamarkami, miejscami, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Warto jednak udać się również do takich miejsc, które poniekąd stanowią wizytówkę miasta, są jego największą dumą i ogromną atrakcją turystyczną. Jednym z takich elementów jest bez wątpienia jest z całą pewnością Brama Brandenburska. To budowla, która piętrzy się w samym centrum miasta, będąc jednocześnie nietuzinkowym wprowadzeniem do parku. Charakterystyczny podział na sześć przejazdów sprawia, że to budowla, której nie sposób pomylić z żadną inną. Została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Jej budowa natomiast przypadła na drugą połowę XVIII wieku. Od lat dziewięćdziesiątych Brama Brandenburska jest symbolem Pokoju i Wolności. Natomiast w latach przypadających na koniec II Wojny Światowej została ostrzelana przez niemieckich żołnierzy, którzy w taki właśnie sposób okazali niezadowolenie z powodu wetkniętej czerwonej flagi. Odbudowa zaczęła się niemal dekadę po wojnie.

Koniecznie trzeba zobaczyć parlament

Bez względu na polityczne upodobania lub ich całkowity brak, Reichstag jest budynkiem, który po prostu należy zobaczyć. To jeden z piękniejszych budynków w całym Berlinie, który zachwyca zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Do niemieckiego parlamentu można wejść, a właściwie trzeba i po prostu warto. To wyjątkowo umiejętne połączenie neorenesansu z nowoczesnością w kształcie charakterystycznej szklanej kopuły. Trzeba przyznać, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym Berlinie. Turyści bardzo chętnie korzystają z możliwości wejścia do szklanej kopuły, która jest pewnego rodzaju punktem widokowym.

Pomnik, który każdy powinien zobaczyć

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy to kolejne miejsce, które po prostu należy zobaczyć, będąc w Berlinie. Jest niezwykły pod wieloma względami, choć warto przede wszystkim skupić się na jego symbolice. Nietypowość pomnika w pewnym sensie polega na jego kształcie i poziomej konstrukcji. Na pierwszy rzut oka przypomina pewnego rodzaju labirynt, w którym można się zgubić. Pomnik składa się bowiem z dosyć solidnych bloków betonowych. Do jego budowy wykorzystano 2711 bloków, które nawiązują do takiej właśnie ilości stron Talmudu. Pomnik jest efektem projektu Petera Eisenmana, któremu udało się wygrać konkurs na najlepszy pomnik upamiętniający wielką tragedię społeczności żydowskiej w okresie II Wojny Światowej.

Z dala od centrum

Warto również udać się na wycieczkę do wspaniałego zamku Charlottenburg. Uważa się nie bez powodu, że to jeden z najpiękniejszych budynków, który niegdyś należał do Hohenzollernów. To miejsce, na które warto poświęcić kilka godzin. Warto również wybrać się tutaj w pogodny i słoneczny dzień. Wówczas będzie można delektować się pięknem fantastycznym ogrodów znajdujących się wokół zamku. W środku również czekają nas atrakcje. Piękny barokowy wystrój robi kolosalne wrażenie. Podobnie jak słynna Komnata Porcelanowa.