Berno – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Berno to niezwykle malownicze i klimatyczne miasto w Szwajcarii. Jest stolicą tego kraju i miejscem, do którego warto się wybrać w celu podziwiania przepięknych krajobrazów. Faktem jest, że nie jest tak obleganym miejscem jak Wiedeń czy Berlin, choć w rzeczywistości ma sporo do zaoferowania. Dla miłośników historii, a także entuzjastów poznawania nowych kultur, jest miejscem wymarzonym. Gdzie warto się udać i co warto zobaczyć w Bernie?

Alpy na wyciągnięcie ręki

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że Berno jest miastem alpejskim, a zatem krajobrazowo jest czymś niewyobrażalnie pięknym. To miasto, w którym zakochają się entuzjaści gór, ponieważ są integralną częścią tego miejsca i dumą mieszkańców. Zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę do Starego Miasta, którego początki datuje się na okres średniowiecza. Warto podkreślić, że cały obszar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niezwykle klimatyczne miejsce ma za sobą dosyć długą i niezwykle ciekawą historię. Zaraz na początku XV wieku zostało niemal w całości zniszczone przez pożar, który opanował tą część miasta. Ten incydent spowodował, że podczas późniejszej odbudowy jak ognia unikano drewna. Zastosowano natomiast piaskowiec, który nie był tak łatwopalny. To właśnie na terenie Berna znajduje się słynny wybieg dla trzech niedźwiadków, będących symbolem miasta i jednocześnie jedną z jego największych atrakcji. Wybieg znajduje się tuż nad rzeką Aare. Również na terenie Starego Miasta można podziwiać wspaniały Ogród Różany. Znajdziemy tutaj ponad dwieście gatunków różnych kwiatów, aczkolwiek sporą atrakcją jest również punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na Berno.

Słynna wieża zegarowa w Bernie

Bez wątpienia atrakcją godną zobaczenia jest Zeitglockenturm. To unikatowa wieża zegarowa, której powstanie datuje się na pierwszą połowę XVI wieku. Jest przepiękna, misternie zdobiona, a co godzinę odbywa się mały pokaz. Mowa o ruchu figurek, na które wszyscy turyści zawsze czekają z wielką ekscytacją.

W odwiedzinach u Einsteina

Dom Alberta Einsteina to kolejna atrakcja, która cieszy się w Bernie sporym zainteresowaniem. Nic w tym jednak dziwnego. Albert Einstein był jednym z najwybitniejszych naukowców w historii świata. Odpowiedzialny za stworzenie teorii względności naukowiec mieszkał w Bernie zaledwie przez dwa lata. Niemniej, tyle wystarczyło, by dzisiaj mieszkańcy z dumą mówili o jego pobycie w tym cudownym mieście. W kamienicy znajduje się Einsteinhaus, muzeum w pełni poświęcone naukowcowi. To miejsce, do którego warto się wybrać, będąc w Bernie. W końcu niecodziennie zdarza się okazja do tego, by podglądać cztery kąty tak wybitnych osobowości.

Na szlaku Paula Klee

Paul Klee to wybitny malarz szwajcarsko-niemiecki, któremu przyszło tworzyć swoje dzieła w czasach, kiedy do głosu dochodziły kubizm, surrealizm i ekspresjonizm. Był wybitnym malarzem, który z zaskakującą lekkością mieszał różne techniki, tworząc tym samym obrazy o unikatowej wartości artystycznej. Będąc w Bernie warto udać się do fantastycznego i nowoczesnego Centrum Paula Klee. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renza Piana. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco trzy piętrzące się fale wody, które wyłaniają się z zielonej trawy. Można śmiało powiedzieć, że już sam budynek jest zachwycającą atrakcją. Niemniej, to dopiero przedsmak tego, co nas czeka w środku. We wnętrzu znajdziemy ponad sześćset prac artysty. Trzeba jednak podkreślić, że każdy z elementów budynku, a zatem każda z fal odpowiada innej dziedzinie sztuki, jaką artysta się fascynował. Mamy zatem do czynienia z malarstwem, ale dwie pozostałe “fale” dotyczą przede wszystkim poezji oraz muzyki. To wyjątkowe miejsce, które powinno przypaść do gustu również osobom, które w ogóle nie interesują się malarstwem.