Bratysława – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Bratysława jest stolicą Słowacji i przy okazji jej największym miastem. Dla wielu turystów nie jest oczywistą destynacją, choć w rzeczywistości ma sporo do zaoferowania. Jest miastem, w którym historia w sposób zachwycający przeplata się z nowoczesnością. To miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Wielu turystów uważa, że niepowtarzalny klimat zawdzięcza temu, że niemal każdy czuje się tutaj jak w domu. Otwartość na turystów sprawia, że nie sposób chodzić uliczkami tego pięknego miasta bez uśmiechu. Co warto zobaczyć i gdzie udać się, by nieco bliżej poznać stolicę Słowacji?

Atrakcje, które trzeba zobaczyć

Podstawową i niezaprzeczalną zaletą Bratysławy jest fakt, że wiele istotnych z perspektywy turysty zabytków znajduje się w małej odległości od siebie. Nie ma zatem potrzeby, aby korzystać z komunikacji miejskiej lub wypożyczać samochód, gdy zależy nam na obejrzeniu najważniejszych puntów Bratysławy. Wzgórze Zamkowe to jedno z tych miejsc, których nie można sobie odpuścić. To właśnie tutaj znajduje się majestatyczny zamek, który jest traktowany po trosze jak wizytówka całego miasta. Z pewnością jest świadectwem długiej historii miasta i dosyć nietypową pod względem architektonicznym budowlą. Na przestrzeni lat przyjmował różnorakie funkcje. W pierwszej kolejności był przede wszystkim siedzibą królów. Ale historia lubi płatać figle, dlatego zdarzyło mu się również cieszyć mianem seminarium czy wojennych koszar. Obecnie we wnętrzu zamku mieści się wspaniałe i niezwykle ciekawe Muzeum Historyczne. W tym miejscu będziemy mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z ciekawą historią zamku oraz jego mieszkańców. Również na Wzgórzu Zamkowym będzie można udać się na wspaniały punkt widokowy, a także skorzystać z dobrodziejstw pobliskiej winiarni.

Coś dla miłośników zegarów, Dom Dobrego Pasterza

Muzeum Zegarów to kolejne miejsce, któremu warto poświęcić chwilę. Ze względu na zawartość, która składa się przede wszystkim z unikatowych zegarów. Niemniej, warto również zwrócić uwagę na nietypową kamienicę zwaną Domem Dobrego Pasterza, w której mieści się muzeum. To kamienica jedyna w swoim rodzaju i przypuszczalnie jedna z najwęższych kamienic w Europie. Co ciekawe, budynek powstawał jeszcze w XVIII wieku.

Miasto muzeów

Bratysława pełna jest miejsc, w których zgromadzono tematyczne zbiory i które dzisiaj cieszą się mianem muzeów. Jednym z takich miejsc jest fantastycznie zaprojektowane miejsce w postaci Muzeum Dawnej Broni i Fortyfikacji. Zwłaszcza panowie docenią bogactwo zebranych zbiorów. Warto również udać się do Muzeum Farmacji w Bratysławie, czyli do tak zwanej Apteki Pod Czerwonym Rakiem. To miejsce, w którym z kolei udało się sensownie poukładać historię farmacji miasta. Miejsce znajduje się w cudownej kamienicy, a nad wejściem znajduje się już wspomniany rak, który jest pewnego rodzaju szyldem tego miejsca.

Najsłynniejszy pomnik w Bratysławie

Każdy, kto decyduje się przyjechać do Bratysławy z pewnością natknie się na postać Cumila. Pomnik Cumila to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta, którą znajdziemy niemal w każdym przewodniku turystycznym i niemal na pewno usłyszymy o niej niejednokrotnie, będąc w Bratysławie. Cumil jest kanalarzem, który opiera się o krawędź studzienki kanalizacyjnej. Wygląda jak obserwator miasta, choć towarzyszy mu bezustanny uśmiech na twarzy, którym zaraża innych turystów. Wielu mieszkańców Bratysława uważa, że uśmiech wywołuje możliwość zaglądania pod kobiece spódniczki. Jest ważną postacią, obok której postawiono napis “Człowiek przy pracy”. Uważa się, że pogłaskanie Cumila po głowie gwarantuje szczęście. Ta część pomnika jest wobec tego najczęściej dotykaną częścią. Pomnik znajduje się na Starym Mieście i jest jedną z tych atrakcji, których nie wolno pominąć podczas zwiedzania Bratysławy.