Bruksela – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Stolica Belgii, Bruksela położona jest nad rzeką Zenne. Miasto znajduje się w centralnej części państwa i również z perspektywy reszty Europy jest dosyć istotnym punktem na mapie. To właśnie tutaj mieści się Parlament Europejski, ale nie on jest głównym powodem, dla którego warto skierować swoje zainteresowanie w kierunku tego miasta. Bruksela to miasto pełne kontrastów, w którym historia odegrała bardzo ważną rolę. Jednocześnie jest miastem na wskroś nowoczesnym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Gdzie warto się wybrać, będąc w Brukseli i na jakie zabytki zwrócić szczególną uwagę?

Wielki Plac wielką atrakcją

Wielu turystów uważa, że najbardziej reprezentatywnym miejscem w całym mieście jest Wielki Plac. Trudno się z nimi nie zgodzić. To plac, który odznacza się majestatycznymi budynkami pochodzącymi jeszcze z XVIII wieku. Pełni funkcję rynku, a zatem jest poniekąd sercem miasta i miejscem, w którym odgrywają się najważniejsze wydarzenia. Został skonstruowany na planie pięciokąta, a prowadzi do niego aż siedem ulic. Ciekawostką jest, że miano rynku otrzymał już w XIV wieku. W centralnej części można podziwiać wspaniały ratusz, który został zbudowany w stylu gotyckim. Wielki Plac to miejsce, w którym zwłaszcza latem odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Z łatwością wobec tego w tym okresie natkniemy się na szereg interesujących atrakcji w postaci koncertów czy imprez organizowanych tutaj od lat z dużym powodzeniem. Pod koniec lat osiemdziesiątych plac doczekał się swojego miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wizyta w Domu Króla

Dom króla to kolejne fantastyczne miejsce na mapie Brukseli. W rzeczywistości pełni obecnie funkcję Muzeum Miejskiego. Niemniej, mieści się w przepięknym dziewiętnastowiecznym pałacu, który sam w sobie jest nietuzinkową atrakcją i nie lada gratką dla entuzjastów architektury.

Pałac Królewski

Kolejnym miejscem, na które warto sobie wygospodarować odrobinę czasu jest Pałac Królewski. Choć nazwa na to wskazuje, to jednak nie jest to miejsce, w której przebywa monarsza rodzina. Budynek jest jedynie reprezentacyjną formą i jednocześnie ogromną atrakcją dla turystów. Przepych, luksus i niezwykłe komnaty to zaledwie namiastka tego, z czym będziemy mieli do czynienia po przekroczeniu progu pałacu. W środku znajdziemy również fantastyczne dzieła sztuki oraz 11 złotych donic. Ilość w tym wypadku nie jest przypadkowa. Belgia składa się właśnie z jedenastu prowincji, a donice symbolizują każdą z nich.

Najsłynniejszy pomnik w Brukseli

Przypuszczalnie nie znajdziemy przewodnika turystycznego po Brukseli, w którym nie ujęto siusiającego chłopca, czyli Manneken Pis. To najbardziej charakterystyczna rzeźba, która na przestrzeni lat zyskała rozgłos na miarę Pałac Królewskiego. Dlaczego zyskała tak wielką popularność? W rzeczywistości jest po trosze figurką, a po trosze fontanną. Została wykonana z brązu na początku siedemnastego wieku przez rzeźbiarze Jerome’a Duquesnoy’a. Ciekawostką jest, że nie była to pierwsza figura w takim stylu. Prototypem była figurka z kamienia, która również przedstawiała sikającego chłopca. Pochodziła z XV wieku, ale została skradziona. Jej losy nie są znany aż po dzień dzisiejszy. Istnieje kilka spekulacji odnośnie tego, kogo przedstawia figura. Jedna z nich zakłada, że jest on odwzorowaniem syna belgijskiego króla, który miał zaginąć. Kiedy po kilka dniach poszukiwań odnaleziono chłopca, to właśnie w takich okolicznościach. Dzisiaj chłopiec jest wizytówką miasta, którą angażuje się w różnego rodzaju wydarzenia istotne z perspektywy mieszkańców. Właśnie dlatego ubiera się go w różne stroje, które nawiązują do danej okoliczności. Jego żeńskim odpowiednikiem jest znacznie młodsza, bo z lat osiemdziesiątych, Jeanneke Pis, czyli sikająca dziewczynka.