Budapeszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Budapeszt zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych stolic europejskich. Znajduje się na terenie Węgier i dla wielu turystów jest miejscem, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Miasto usytuowane jest nad Dunajem, które poniekąd dzieli je na dwie części. To stąd pochodził jeden z najwybitniejszych fotoreporterów wojennych Robert Capa i to tutaj Freddie Mercury podczas rejsu zapytał “ile to kosztuje?”, wskazując na budynek parlamentu. To miasto z niezwykłą historią i jednocześnie miasto, w którym można cieszyć się nocnym życiem na miarę największych metropolii tego świata. Gdzie udać się przede wszystkim?

Wzgórze Gellerta

Wzgórze Gellerta znajduje się po stronie Budy i jest jednym z tych miejsc, które po prostu muszą znaleźć się na naszej liście do zwiedzenia. Wzgórze liczy sobie zaledwie 235 metrów. Jest pokryte drzewami i w sezonie letnim dla wielu turystów jest miejscem, które pozwala nieco odetchnąć od męczących upałów. Nazwa pochodzi od biskupa, który według historycznych doniesień właśnie w tym miejscu miał zostać zamordowany. Na wzgórzu znajduje się słynny pomnik wolności, który przez długie lata miał upamiętniać żołnierzy radzieckich walczących o Budapeszt. Fenomenem tego miejsca jest również kwestia roślinności. Mówi się nie bez powodu, że na Wzgórzu Gellerta panuje coś na wzór odrębnego mikroklimatu. Klimat panujący po stornie południowej jest zupełnie inny niż ten, którego doświadczymy na północy. Różnice odczuwalne są nie tylko w temperaturze, ale również w roślinności porastającej oba miejsca. W południowej części znajdziemy rośliny, które przypisuje się krajom o bardzo wysokiej temperaturze, np. piękne figowce. Natomiast w północnej, będziemy mogli podziwiać rośliny, dla których niskie temperatury to chleb powszedni.

Baszta rybacka

Również w Budapeszcie, w niedalekiej odległości od Wzgórza Gellerta, będziemy mogli podziwiać wspaniałą Basztę Rybacką. Powstawała na przełomie wieków XIX i XX. To niezwykle finezyjna budowla, która na pierwszy rzut oka przypomina disney’owski pałac. Obecnie stanowi jedną z największych atrakcji budapeszteńskich i miejsce, w którym zawsze możemy spodziewać się tłumów turystów. Można się tutaj napić pysznej kawy i podziwiać wspaniałą panoramę miasta z Dunajem na pierwszym planie.

Zamek Królewski

Przemierzając Budapeszt będzie można odnieść wrażenie, że to miasto ogromnych budowli, które poniekąd stanowią o jego majestacie. Jednym z ważniejszych budynków z perspektywy mieszkańców jest słynny Zamek Królewski. To w zasadzie kompleks budynków składający się z kilku kondygnacji i w związku z tym wyglądający po trosze jak urodzinowy tort. Budowla jest okazała i po prostu piękna. Obecnie na jej terenie mieści się główna Siedziba Węgierskiej Biblioteki.

Odrobina orientu w sercu Budapesztu

Łaźnie tureckie na stałe wpisały się w krajobraz tego miasta i mentalność mieszkańców. Stanowią miejsca, w których ludzie chętnie się spotykają, odpoczywają i napawają wspaniałą scenerią. Nic w tym zatem dziwnego, że stały się również jedną z większych atrakcji Budapesztu. Na szczególną uwagę zasługują Rudas gyógyfürdő oraz Király gyógyfürdő. Pierwsza łaźnia liczy sobie już kilkaset lat i co ciekawe, służy mieszkańcom po dzień dzisiejszy. To wspaniały budynek z kąpieliskami i łaźnią, która znajduje się tuż pod charakterystyczną kopułą. Budowa drugiej łaźni rozpoczęła się jeszcze w XVIII wieku. To miejsce, które ukochali sobie mieszkańcy Budapesztu. Jest również zalecane osobom, które zmagają się z dolegliwościami związanymi ze stawami. Sporym zainteresowaniem cieszą się również słynne Termy Széchenyiego, czyli kompleks basenów zrealizowany w przepięknym stylu. Termy zostały stworzone jeszcze w XIX wieku i od tamtej pory są ulubionym miejscem na wspólne spotkania, a także źródłem niemałej rozrywki.