Co zaskoczy Cię w Kijowie?

Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy położone nad Dnieprem. Posiada status miasta wydzielonego, a także stanowi największy ośrodek przemysłowy w kraju. Nie przeszkadza to jednak w jego rozwoju kulturalno-naukowym i turystycznym.

Kijów – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Kijów jako miasto posiada niezwykłą historię. Przez lata miasto funkcjonowało jako stolica Rusi Kijowskiej, następnie Księstwa Kijowskiego, które znalazło się pod władaniem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Następnie znalazło się pod panowaniem polskim, po czym rosyjskim. Stolicą niepodległej Ukrainy jest dopiero od 1991 roku. Z tego wynika niezwykły magiel kulturowy wśród zabytków tego miasta.

Pomnik Założycielom Kijowa

Pomnik stoi prawie na brzegu Dniepru i stanowi dobry punkt do podziwiania panoramy rzeki przepływającej przez miasto. Przedstawia trzech legendarnych założycieli miasta : Kija, Szczeka i Chorywa oraz ich siostrę Łybedzię.

Pomnik Matka Ojczyzna

To górujący nad miastem monument o wysokości 60 metrów, relikt czasów wpływów Związku Radzieckiego na tych terenach. Matka Ojczyzna przedstawiona jest jako kobieta trzymająca w jednej ręce miecz, a w drugiej tarczę z godłem ZSRR.
Wokół pomnika jest wiele kontrowersji. Obecnie dzieli Ukraińców. Jedni chcą go pozostawić jako hołd ofiar II wojny światowej, a drudzy są jego przeciwnikami wskazując na odniesienia do Rosji – zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Kościół św. Mikołaja

Kościół o charakterystycznych strzelistych, 60-metrowych wieżach, górujących nad niską zabudową okolicy. Świątynia szczyci się również piękną rozetą zdobiącą frontową ścianę. Jest to polski akcent w zabudowie miasta, gdyż kościół zaprojektował polski architekt Władysław Horodecki.

Majdan

Plac Majdan Niezależności na przełomie 2013 i 2014 roku był miejscem protestów związanych z Euromajdanem – walką pomiędzy obozem proeuropejskich aktywistów i obozem rządowym, o czym jak prezydent Janukowycz zrezygnował z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wcześniej na placu rozgrywała się historia związana z Pomarańczową Rewolucją.
Charakterystycznym elementem placu jest symbol niezależności dla Ukraińców – kolumna ze słowiańskim bóstwem Brzeginą, a od czasu protestów Dom Związków Zawodowych, znajdujący się na rogu placu, wywiesił billboard “Freedom is our religion”. Przykrywa on spalony podczas starć budynek.

Ulica Chreszczatyk

Jest to ulica, gdzie zobaczymy odbudowane po II wojnie światowej zabudowania według założeń socrealizmu. Przy czym budynki są bardzo okazałe, a sama droga mieści 8 pasów ruchu. Nie jest to jednak miejsce wygodne dla przechodniów, gdyż jedyne przejścia są podziemne. Nie mniej Chreszczatyk to reprezentacyjna ulica miasta.

Dom z Chimerami

Dom z Chimerami to kolejny polski akcent, zaprojektowany przez wspomnianego już Władysława Horodeckiego. Przez to budynek nazywany jest również Domem Horodeckiego. Według założeń miał być to budynek z luksusowymi apartamentami, gdzie jeden miał być zamieszkiwany przez samego Horodeckiego. Jednak wynajem lokali nie szedł dobrze, a jego samego pieniądze się nie trzymały. Dom trafił pod zastaw, a w czasach powojennych był siedzibą partyjnej kliniki. Obecnie jest to jedna z siedzib administracji prezydenta Ukrainy i jest otoczony wojskiem. Warto jednak z daleka zobaczyć niezwykłe rzeźby włoskiego artysty Emilio Sala, ustawione wokół budynku i sam budynek.

Złota Brama

Czas na polską legendę z Kijowa. Wiele osób kojarzy legendę o Szczerbcu, mieczu koronacyjnym dynastii Piastów. Ponoć Bolesław Chrobry, podczas swojej wyprawy na Kijów miał uderzyć mieczem o bramę, co skończyło się wyszczerbieniem oręża.
Jednak fakty temu przeczą – owa Złota Brama, o którą miał zostać wyszczerbiony miecz, została wybudowana 19 lat po zajęciu Kijowa przez Chrobrego.
Obecna Złota Brama, powstała zaś 1 1982 roku, podczas przygotowań do 1500 lecia istnienia Kijowa. Wewnątrz Bramy zaś powstało muzeum.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kijów i na jak długo?

Kijów to niezwykłe miasto, gdzie widać wiele polskich akcentów, jak i narodowych symboli Ukraińców. Zwiedzanie tego miasta najlepiej zaplanować na dłuższy wyjazd późną wiosną i latem, aby pocieszyć się piękną pogodą. Co do czasu to około 5 lub 6 dni, aby zapoznać się z piękną panoramą, zabytkami i atrakcjami miasta.