- Jakie są zalety stosowania sieczki z traw w diecie koni?
- Trening brzucha na siłowni dla początkujących: Kompletny przewodnik do silnego i wyrzeźbionego brzucha
- Fascynujące kopalnie soli w Polsce do zwiedzania: Odkryj ukryte skarby podziemnych światów
- Fascynujący Świat Flamenco: Skąd Pochodzi i Co to Jest? Ciekawostki, Które Musisz Znać
- Jak uspokoić psa podczas burzy: Praktyczne porady dla właścicieli
Co zaskoczy Cię w Kiszyniowie?
Kiszyniów to stolica i największe miasto Mołdawii. Miasto jest także najbardziej rozwiniętym gospodarczo ośrodkiem w kraju, skupionym wokół przemysłu spożywczego, głównie winiarnie i różnorodne przetwórstwo warzyw oraz owoców.
Kiszyniów – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?
Kiszyniów nie jest największym europejskim miastem, jednak zdecydowanie warto go odwiedzić. Może poszczycić się bowiem kilkoma zabytkami oraz atrakcjami, a także przyciąga niezwykłą kulturą i kuchnią.
Katedra Prawo sławna – Sobór Narodzenia Pańskiego
Zaprojektowana w stylu neoklasycznym przez Abrahama Melnikova, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Obecnie stojący budynek jest odnowiony, a wolnostojąca dzwonnica została w całości odbudowana w 1996 roku. Kiedy na terenie rządziły komunistyczne władze, wspaniała świątynia stała się salą wystawienniczą, a dzwonnica w 1962 została wysadzona w powietrze. Po odbudowie i renowacji w 1996 roku przywrócono budowli funkcje sakralne.
Warto zwrócić uwagę na Park Katedralny wokół świątyni. Znajduje się w nim kolejny charakterystyczny dla miasta zabytek…
Łuk Triumfalny
Znajduje się niedaleko katedry. Pierwotnie nazywał się Świętymi Wrotami. Powstał dla uczczenia zwycięstwa Armii Rosyjskiej nad Turkami w 1812 roku.
Ciekawa jest historia powstania łuku. Podobno generał Woroncow, uczestnik bitwy, poprosił cara Mikołaja I, aby zdobyczne działa przetopić na dzwony dla kiszyniowskiej katedry. Car zgodził się i podarował działa na przetopienie. Jednak jeden z powstałych dzwonów był za duży aby zawisł w katedrze. Dlatego postawiono łuk, pod którym go zawieszono.
Pomnik Stefana Wielkiego
Pomnik znajduje się na rogu bulwaru Stefan cel Mare i ulicy Mitropolit Gabriel Banulescu. Rzeźba z 1928 roku przedstawia największego mołdawskiego hospodarza. Co ciekawe dwukrotnie pomnik był wywożony z Rumunii, jednak zawsze wracał.
Park Stefana cel Mare
Wcześniej wspomniany pomnik stoi u wejścia do najpopularniejszego parku w mieście. Jest to najczęstsze miejsce spotkań i spacerów. Główną aleję stanowi Aleja Klasyków Mołdawskiej i Rumuńskiej Literatury, gdzie znajduje się na przykład Aleksander Puszkin, rosyjski poeta zamieszkujący swego czasu Kiszyniów.
Sala Organowa
Jeden z najładniejszych przedwojennych zabytków, który ocalał, a nie został zrekonstruowany w Kiszyniowie. Pierwotnie znajdowała się tu siedziba banku miejskiego. Dlatego przed budynkiem do niedawna można było zobaczyć posąg rzymskiego boga Merkurego zajmującego się handlem i zyskiem. Obecnie jednak pomnika nie, co nie znaczy, że sam budynek nie jest wart zobaczenia.
Piata Centrala
Jest to rozległy plac targowy, będący najgłośniejszych i najbardziej ruchliwym miejscem w całej mołdawskiej stolicy. Wejście na ten plac jest niesamowitym doświadczeniem, gdyż to typowy wschodni bazar.
Katedra św. Tiriona Męczennika
Jest to niewielka cerkiew o charakterystycznym niebieskim kolorze. Została wybudowana w 1856 roku, dzięki bogatemu kupcowi Teodorowi Ciufli. Po remoncie w 2004 roku znacznie odzyskała swój blask.
W 2002 roku przy kościele zgromadziła się żeńska wspólnota monastyczna. Uzyskała ona status monasteru, a przy świątyni wzniesiono budynek z celami mniszek, muzeum sztuki cerkiewnej, refektarz i mniejszą cerkiew pod wezwaniem Świętych Archaniołów Michała i Gabriela.
Cerkiew św. Jerzego
Jest to jedna z najważniejszych cerkwi mołdawskich. Zbudowana w 1819 roku, dzięki społeczności bułgarskiej. Początkowo społeczność bułgarska chciała, aby cerkiew była świątynią etniczną, jednak zadecydowano ostatecznie, że była świątynią parafii terytorialnej, przyjmującej wszystkich. Działa dopóki tereny Mołdawii nie zostały włączone do ZSRR. Wtedy została zamieniona na magazyn. Do użytku liturgicznego przywrócono ją po 1991 roku.
Kiedy i na ile najlepiej odwiedzić Kiszyniów?
Miasto najlepiej zwiedzać wiosną i jesienią. Latem, tylko jeśli ktoś lubi bardzo ciepłe temperatury, lub w ciągu dnia chce posiedzieć nad wodą. W mieście temperatura latem może bowiem dojść do 40 stopni, a także częste są burze.
Kiszyniów jest mniejszym miastem, który raczej zainteresuje osoby zainteresowane zabytkami. Jest to dobra opcja na mniejszy i krótszy wypad lub jako punkt dłuższej wycieczki.