Czym zachwycą Cię Helsinki?

Helsinki to stolica Finlandii. Jest to przy tym największe miasto regionu Uusimaa oraz w całym kraju. Pomimo, że spełnia głównie funkcje ośrodka przemysłowego, to jest to także centrum administracyjne, kulturalne i turystyczne.

Helsinki atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Mówiąc o zwiedzaniu stolicy jednego ze Skandynawskich państw trzeba mieć na uwadze, że większość wartych zobaczenia obiektów znajduje się w mniej lub bardziej ścisłym centrum miasta. Ważnym punktem, będącym również miejscem odniesienia wobec innych atrakcji będzie deptak Esplanadi.

Atrakcje Helsinek

Centrum i deptak Esplanadi

Centrum miasta i popularny deptak niemal zlewają się w przypadku Helsinek. Oba miejsca są zarówno gratką turystyczną przez ilość zabytków wokół i niezwykłe tereny zielone. Deptak tworzony jest bowiem przez dwie prostopadłe ulice, a miejsce pomiędzy nimi zostało wykorzystane pod tereny zielone. Sam deptak kończy się dopiero przy otwartym Placu Targowym

Plac Targowy

Zwany tradycyjne Kauppatori, jest placem przyległym z jednej strony do deptaku, a z drugiej strony bezpośrednio do morza. Jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w stolicy Finlandii. Można tu kupić zarówno towary spożywcze jak i pamiątki. Niezwykle jest odwiedzić to miejsce jesienią, kiedy odbywa się popularny targ śledziowy.
Warto zwrócić uwagę na cokół widoczny pomiędzy straganami. Widać na min złotego orła. Jest to kamień imperatorowej, który upamiętnia wizytę carycy Aleksandry Fiodorowny w Helsinkach.

Zabytki Helsinek

Plac Senacki

Senaatintori to plac znajdujący się na północ od deptaka. Jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy Finlandii. Na jego centrum znajduje się pomnik dobroczyńcy dla miasta Helsinek – cara Aleksandra II z 1894 roku.
Na placu znajduje się również wiele innych zabytków.

Katedra w Helsinkach

Luterańska katedra znajduje się na placu Senackim. Wybudowana w XIX wieku przez przez Carla Ludwiga Engla. Jest to charakterystyczny biały gmach z zielonymi kopułami, wzorowana na prawosławnej cerkwi świętego Izaaka w Petersburgu.

Pałac Rady Państwa

Również na placu Senackim w XIX wieku wybudowano zabudowania rządowe – Pałac Rady Państwa. Był to budynek dla senatu, gabinetu rządowego i sądu najwyższego. Po odzyskaniu niepodległości przez Finlandię w 1918 roku była to siedziba dla rządu kraju. Obecnie jest to siedziba premiera kraju.

Uniwersytet Helsiński

Na placu Senackim mieści się również najstarszy fiński uniwersytet oraz jego biblioteka. Założony w 1832 roku Uniwersytet Helsiński, posiada budynek, uznawany dzisiaj za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury skandynawskiego klasycyzmu.

Kaivopuisto

To położona na południe od centrum dzielnica, założona w okolicach parku o tej samej nazwie. W latach 30 XIX wieku powstała idea stworzenia tu uzdrowiska przede wszystkim dla rosyjskich notabli. Pomysł zyskał aprobatę cara i został wcielony w życie. Do dzisiaj widać to w charakterze dzielnicy – widać tu dużo zieleni i zabudowy willowej.
Najważniejszym budynkiem jest jednak muzeum Mannerheima, generała, marszałka, prezydenta Finlandii. Co ciekawe mieści się w dawnym dom -u narodowego bohatera Finlandii.

Twierdza Suomenlinna

Twierdza położona na południe od miasta jest niezwykle ważnym zabytkiem, o czym świadczy wpisanie jej na listę UNESCO. Została wybudowana przez Szwedów w XVII wieku. W historii nie odegrała jednak znaczącej historii. Jednak dzięki temu zachowała się w doskonałym stanie do naszych czasów.

Kiedy najlepiej odwiedzić Helsinki i jak długo?

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe większość osób odwiedza Helsinki latem, kiedy pogoda jest nieco bardziej łaskawa. Jednak jeśli nie straszny ci mróz, można odwiedzić miasto w listopadzie – choćby ze względu na targ śledziowy.
Odnośnie czasu stolica Finlandii jest świetnym miejscem na city break czyli dwudniową wycieczkę.