Czym zachwyci Cię Bukareszt?

Bukareszt to stolica i jednocześnie największe miasto Rumunii. Stanowi także centrum przemysłowo-usługowe południowo-wschodniej części kraju. Jednak poza tym, jest to pięknie położone miasto nad rzeką Dymbowicą, które warto zwiedzić.

Bukareszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Zwiedzając Bukareszt trzeba mieć na uwadze, że po obaleniu systemu komunistycznego miasto zaczęło odżywać. Po 2000 roku było dostosowywane do europejskich standardów, przez co miasto stało się prawdziwą mozaiką kontrastów. Jest to mieszanka dawnej świetności miasta, pozostałości po komunizmie i nowości, godnych stolicy europejskiej.

Zabytki Bukaresztu

Monaster Stavropoleos

Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń w Bukareszcie. XVIII wieczny klasztor co prawda nie jest najbardziej monumentalnym obiektem sakralnym, jaki możemy zobaczyć, jednak ma niepowtarzalny styl, zwany Brâncovenesc.

Ateneum Rumuńskie

Wybudowane w 1888 roku Ateneum Rumuńskie to neoklasycystyczny budynek zaliczany do jednych z najpiękniejszych w mieście. Obecnie jest siedzibą Orkiestry Filharmonii im. George Enescu. W wielkiej, wspaniałej sali koncertowej może zmieścić się ponad 800 osób.

Pałac Królewski

Pałac Królewski został wzniesiony w 1815 roku i pełnił funkcję administracyjne – mieściły się w nim wszystkie najważniejsze urzędy w kraju. Jednak historia nie była dla niego łaskawa – wspaniały obiekt był wielokrotnie niszczony. Blask przywracały mu prace renowacyjne – ostatnie w 2013 roku.
Obecnie jest to siedziba Narodowego Muzeum Sztuki.

Atrakcje Bukaresztu

Centru Vechi

Kiedyś zaniedbana starówka, która miała swój urok jednak nie przyciągała ani wzroku ani tłumu turystów. Obecnie miejsce to jest odbudowywane i staje się prawdziwym centrum dla stolicy.

Piața Revoluției

Jest to plac Rewolucji na północ od starówki. Wokół niego mieści się wcześniej wymienione Ateneum Rumuńskie i Pałac Królewski. Jednak oprócz zachwycających zabytków wokół sam Plac Rewolucji jest niezwykłym pod względem historycznym miejscem – dokonano tu zamachu stanu i obalono dyktatora komunistycznego

Pałac Parlamentu

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów nie tylko w całym mieście ale i w całym kraju. Kiedyś znany jako Pałac Ludowy, obecnie siedziba Parlamentu, jest jednym z największych budynków użyteczności publicznej na świecie. Jego powierzchnia to aż 356 kilometrów kwadratowych, co daje ponad 1000 na 12 kondygnacjach. Większy jest tylko amerykański Pentagon.

Bulevardul Unirii

Można by rzec, że są to paryskie Pola Elizejskie, tylko w Bukareszcie. Bulevardul Unirii to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Rumunii, prowadząca do budynku parlamentu. Po obu jej strona -ch można zobaczyć piękne, monumentalne kamienice, a wzdłuż popularnego deptaku umieszczono wiele fontann.

Kiedy najlepiej jechać do Bukaresztu i na ile?

Jeżeli liczba niesamowitych atrakcji i zabytków zachęciła was do odwiedzenia stolicy Rumunii, zarezerwujcie sobie czas na wycieczkę od maja do października. Jest to najlepszy czas do odwiedzania miasta. Osobom, którym nie przeszkadzają tłumy turystów, za to nie wyobrażają sobie dni bez słońca zwłaszcza polecamy okres od lipca do sierpnia.

Jednak ile czasu potrzeba na odwiedziny Bukaresztu w pełni? Jest to bardzo charakterystyczne miasto. Większość jego najpiękniejszych obiektów mieści się w ścisłym centrum miasta. Zapoznanie się więc z odpowiednimi liniami autobusów, miejscami postoju dla taksówek, ewentualnymi miejscami parkingowymi, pobliskimi barami i kawiarniami zajmie więc jeden dzień. Jednak samo zwiedzanie i poznanie stolicy Rumunii z jej największymi atrakcjami to czas co najmniej 3-4 dni. Zwłaszcza, że niezwykłość tego miasta, jego kontrasty, bogata historia i kultura zachęcają do dłuższych pobytów.