Czym zachwyci Cię Dublin?

Dublin to stolica i zarazem największe miasto Irlandii. Położone jest w prowincji Leinster, na wschodnim wybrzeżu, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey. Rzeka jest szczególnym elementem miasta, gdyż dzieli je na dwie części o zdecydowanie innych charakterach. Northside, czyli część nieco uboższą i bardziej tradycyjną oraz Southside, czyli część nowoczesną i niezwykle zamożną.

Dublin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć? Moda na Dublin

Dublin to główny ośrodek kulturalny i administracyjny dla Irlandii. Znajduje się tu również port, przez co można stwierdzić, że miasto jest w ciągłym ruchu. Jednak to nie przeszkadza w zwiedzaniu stolicy kraju koniczyny, stepowania i pubów.

Dublin zabytki

Historyczne centrum Dublina

Na irlandzką listę informacyjną UNESCO jest wpisane historyczne centrum Dublina. Jest to lista obiektów, które Irlandia zamierza zgłaszać do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Dublinie warto więc przejść się po jego pięknej “starówce”, by zobaczyć jej niezwykłość i poczuć klimat Irlandii.

Zamek w Dublinie

Jest to jedna z ważniejszych atrakcji miasta, jednak nie cieszy się popularnością wśród miejscowych. Budowla została bowiem wzniesiona przez najeźdźców w latach 1204-1224, a w dalszej jej historii było to więzienie polityczne. Do dziś z pierwotnego zamku niewiele zostało. Podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy podziemia, ruiny, część muru i fosy, a także piękny drewniany kościół.

Trinity College

Jest to prawdziwa duma Irlandczyków – założony w 1592 roku uniwersytet. Zwiedzając miasto warto go zobaczyć, zwłaszcza dziedziniec i “Starą Bibliotekę”. Możemy wtedy kupić bilet i zobaczyć niezwykły księgozbiór uczelni lub też zwiedzić całą uczelnię poprzez wycieczkę Trinity Tour.

Katedra Świętego Patryka

Zwiedzanie Dublina nie mogłoby się odbyć bez zobaczenia tej budowli. Jako, że Święty Patryk uznawany jest za patrona Irlandii, katedra pod jego wezwaniem uznawana jest za jedną z najważniejszych budowli w kraju. Założona w 1191 roku katedra szczyci się największą wysokością wśród wszystkich obiektów sakralnych w kraju, mając wysokość 43 metrów.
W środku możemy zobaczyć 200 monumentów przedstawiających pochowanych tutaj biskupów, pisarzy, żołnierzy i inne ważne postacie.
Równie ważna jest kaplica poświęcona Maryi oraz drzwi pojednania, z którymi związana jest intrygująca historia. Otóż w 1492 roku dwie rodziny prowadziły ze sobą spór. W jego wyniku, rodzina Butlers ukryła się w katedrze. Druga rodzina – FitzGeralds – zaproponowała rozejm, który miał być potwierdzony uściskiem dłoni. Butlersi uznali jednak, że wyjście z katedry jest zbyt niebezpieczne, przez co w drzwiach został wycięty otwór. To przez ten otwór, który dzisiaj możemy zobaczyć, nastąpiło uściśnięcie dłoni i zakończenie sporu.

Katedra Kościoła Chrystusowego

Nie jest co prawda tak imponująca jak Katedra Świętego Patryka, jednak warto ją zobaczyć przez wzgląd na krypty. W mrocznych i rozległych kryptach zobaczyć można zmumifikowanego kota i mysz oraz przedmioty z poprzedniej epoki.

Atrakcje Dublina

Więzienie Kilmainham Gaol

Dla poszukiwaczy nieoczywistych atrakcji będzie to prawdziwa perełka. Więzienie Kilmainham Gaol to miejsce, gdzie przetrzymywano wielu więźniów politycznych, którzy znani byli z walki o niepodległość Irlandii. Obecnie jest to jedno z największych i nieużywanych więzień Europy oraz specyficzna atrakcja turystyczna.

Rzeka Liffey

Przez miasto przepływają trzy rzeki – Tolka Dodder oraz Liffey. Jednak to ta ostatnia ma największy wpływ na miasto. Nie dość, że dzieli je na dwie części to dosłownie jest symbolem miasta. W słoneczne dni warto przejść się wzdłuż niej, podziwiając mosty dla pieszych. Wart uwagi jest zwłaszcza Ha’penny Bridge oraz Samuel Beckett Bridge.

Temple Bar

Większość, o ile nie wszyscy odwiedzający Dublin, robią sobie zdjęcie w pubach. Zwłaszcza w Temple Bar Pub i niedalekim The Palace Bar. Obecnie jest to obszar typowo turystyczny zwłaszcza w przypadku Temple Bar, gdzie wieczorem jest niezwykle żywo ale i tłocznie.

Kiedy i na ile odwiedzić Dublin?

Dublin jest niezwykłą atrakcją turystyczną cały rok, jednak najlepiej odwiedzać go od mniej więcej kwietnia/maja do października.
W przypadku czasu wszystko zależy od budżetu. Miasto jako typowy ośrodek turystyki jest dość drogie. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd bardziej weekendowy zakładający dwie noce. W tym czasie można odwiedzić większość atrakcji, jednak najbardziej optymalnym czasem jest około 4-5 dni.