- Jak Wybrać Idealny Gobo Projektor do Twojego Wydarzenia?
- Jak opakowania z tektury litej mogą wspierać Twoją markę?
- Jakie są zalety stosowania sieczki z traw w diecie koni?
- Trening brzucha na siłowni dla początkujących: Kompletny przewodnik do silnego i wyrzeźbionego brzucha
- Fascynujące kopalnie soli w Polsce do zwiedzania: Odkryj ukryte skarby podziemnych światów
Kopenhaga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?
Wiele europejskich stolic jest celem licznych, także krótszych, podróży, a mimo to wciąż część z nich zdaje się być mało poznana. Takim miastem jest między innymi Kopenhaga — duńska stolica, która ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji i zabytków. Planując kolejny wyjazd, warto wziąć ją pod uwagę i na własnej skórze przekonać się, jaka jest piękna i zachwycająca.
Atrakcje Kopenhagi
To największe duński miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji — zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą wśród nich coś dla siebie. Rozrywkę zapewniają bowiem parki, jak i kolorowe miejsce, ku którym warto skierować swoje kroki podczas odwiedzenia Kopenhagi.
- Nyhavn to najpopularniejsza atrakcja stolicy Danii. Pod tą nazwą widnieje port i kanał, wśród którego zlokalizowane są kolorowe kamieniczki. Sam kanał jest dość wąski, a zacumowane są przy nim liczne drewniane żaglówki. Historia portu sięga XVII wieku, w trzech z tych kamieniczek mieszkał przez kilka lat Hans Christian Andersen. Obecnie mieści się tu wiele kawiarenek i restauracji, a miejsce jest najczęściej fotografowanym przez turystów.
- Park rozrywki Tivoli Gardens to drugi najstarszy obiekt tego typu na świecie. Znajduje się w samym sercu miasta, więc nietrudno jest się do niego dostać. Wejście do niego objęte jest nabyciem płatnego biletu — rozwiązanie to pozwala na zadbanie o ogrody. Sam bilet wstępu nie upoważnia jednak do korzystania z atrakcji parku. To tutaj uruchomiono w 1914 drewniany „Roller Coaster”.
Zabytki duńskiej stolicy
Kopenhaga została założona w 1167 roku — prawa miejskie uzyskała zaś w 1254 roku — co sprawia, że ma wiele zabytków, którego każdego roku przyciągają do siebie kolejnych odwiedzających. Za sprawą licznych świątyń i zamków można choć na chwilę przenieść się w czasie i zaznać odrobiny klimatu średniowiecza.
- Zamek Rosenborg to miejsce będące wizytówką miasta. Wzniesiony w epoce króla Chrystiana IV, który najdłużej zasiadał na duńskim tronie, jest przykładem budowli renesansowej charakterystycznie przyozdobionej basztami. Zamek pozostaje w objęciach Ogrodu Królewskiego. Obecnie pełni rolę muzeum poświęconego monarchom z dynastii Oldenburgów.
- Kościół świętego Ducha to zabytkowa świątynia gotycko-renesansowa wzniesiona z cegły. Początkowo stanowił część klasztoru świętego Ducha. Obiekt ten spłonął podczas wielkiego pożaru Kopenhagi, został oddany do ponownego użytku w 1732 roku, natomiast w latach 1878-1889 przeszedł gruntowną renowację. W jego wnętrzu zobaczyć można między innymi ambonę z 1879 roku, żyrandol nad chrzcielnicą z 1608 roku, organy z 1879 roku.
Tego nie można pominąć
Poza wzmiankowanymi atrakcjami i zabytkami w największym mieście Danii można zobaczyć znacznie więcej. Sprawia to, iż zwiedzanie Kopenhagi jest intensywną i naprawdę interesującą przygodą.
- Pałac Frederiksberg jest barokową rezydencją położoną nieopodal kopenhaskiego zoo w Frederiksberg. Rozpościera się z niego widok na ogrody o tej samej nazwie. Jego budowa i rozbudowa objęła lata 1699-1735. Od tego czasu do połowy XIX wieku pełnił rolę letniej posiadłości rodziny królewskiej. Od 1869 roku zlokalizowana jest w nim Królewska Duńska Akademia Wojskowa.
- Kopenhaska syrenka to posąg powstały z dłuta Edvarda Eriksena. Przedstawia nikogo innego jak postać Małej Syrenki z bajki Hansa Christiana Andersena. Ulokowana jest w porcie w Kopenhadze na promenadzie nabrzeża Langeline, jej odsłonięcie nastąpiło w 1913 roku.
- Dzielnica Christiania stanowi niezwykłą dzielnicę Kopenhagi o własnej autonomii uznanej przez tamtejszy rząd — zwana Wolnym Miastem Christiania ma własne prawa, flagę i monetę. Można wejść do niej za darmo, jednak należy mieć na uwadze, iż jej mieszkańcy nie życzą sobie fotografowania ani nagrywania żadnych filmów na tym terenie.