Lizbona – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lizbona, stolica Portugalii, to miasto o wielowiekowej historii, tym samym oferujące turystom wiele zabytków, ale i też atrakcji, dla których warto się tu udać. Sprawdzi się jako cel krótkiej podróży, jak i dłuższego wyjazdu. Pewnych miejsc nie należy pominąć, dlatego przed wyruszeniem dobrze jest zapoznać się z poniższą ściągą.

Lizbońskie atrakcje

Położenie miasta nad rzeką Tag i przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego sprawia, że można skorzystać tu z oferty sportów wodnych czy pływania statkiem, ale zlokalizowanych tu atrakcji jest znacznie więcej.

  • Casa dos Bicos, czyli dom kolców, mieści się przy Rua dos Bacalhoeiros 10. Budynek ten ma jedną z najciekawszych fasad — cały front pokryty jest piramidkami, które przypominają kolce, stąd też nazwa. Inspiracją dla takiego rozwiązania był włoski renesans.
  • Wieża Torre de Belém stanowi wizytówkę Lizbony. Znajduje się ona w wodzie, a dostać się do niej można, przechodząc po drewnianym moście. Podczas zwiedzania można się na nią wspiąć i z jej szczytu spojrzeć na miasto. W miejscu tym w 1833 roku więziony był twórca Legionu Polskiego w Portugalii, Józef Bem.

Zabytki portugalskiej stolicy

Jako iż tereny dzisiejszej Lizbony były zamieszkiwane już w czasach rzymskim, w mieście znajduje się wiele zabytków, dla których przyjeżdżaj tu turyści nie tylko z Europy. Kilka z nich jest wręcz obowiązkowa do zobaczenia i udokumentowania na zdjęciach.

  • Zamek świętego Jerzego, a właściwie jego ruiny, dumnie górują nad miastem. Położony jest na Alfamie, najstarszej dzielnicy Lizbony, pamięta czasy Maurów. W swoich dziejach wiele przeszedł, między innymi potężne trzęsienie ziemi, odbudowany został w 1947 roku. Obecnie wstęp do niego jest możliwy po okazaniu biletu. Dojazd możliwy samochodem oraz komunikacją: autobusem lub tramwajami.
  • Kościół Igreja do Carmo to przykład budowli późnobarokowej. Słynie ze swojej bocznej fasady — jest ona bowiem pokryta tradycyjnymi kafelkami azulejo. Świątynię tę wzniesiono w XVIII wieku. W jej wnętrzu zobaczyć można ceramiczny panel autorstwa Silvestre Silvestriego, na którym uwiecznione zostało przyjęcie nowicjuszek do Zakonu Matki Boskiej z Góry Karmel.
  • Campo Pequeno to obiekt będący areną walk byków położony na placu o tej samej nazwie przy Avenida da República. Wybudowany został w latach 1890-1892, jego obecny stan to efekt gruntownej modernizacji z 2006 roku. Współcześnie stanowi miejsce dla organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, zlokalizowanych jest przy nim wiele restauracji oraz podziemne centrum handlowe.

Godne zobaczenia

Poza opisanymi wyżej miejscami i obiektami w Lizbonie można zobaczyć znacznie więcej. Kilka punktów w szczególności zasługuje na uwagę tych, którzy chcą poznać historię tego miasta i nasiąknąć jego klimatem.

  • Pomnik Odkrywców to monument znajdujący się w dzielnicy Belém. Został zbudowany w 1940 roku z okazji Wystawy Światowej. Konstrukcja, którą można oglądać obecnie, odsłonięto w 1960 roku, gdyż wtedy przypadała 500. rocznica śmierci księcia Henryka Żeglarza. Zbudowana z betonu ma 52 metry wysokości, kształt karaweli i przedstawia 33 postacie, którym przoduje wspomniany książę. By zobaczyć pomnik, należy nabyć bilet, który umożliwia również wejście na wystawę, obejrzenie filmu oraz wejście na punkt widowiskowy.
  • Panteon Narodowy mieści się w starym Kościele Santa Engrácia. Jego budowa trwała przeszło 284 lata, panteon w świątyni uruchomiono w XX wieku. Stanowi miejsce pochówku osób zasłużonych dla Portugalii, między innymi prezydenta Manuela de Arriaga czy pisarza Almeida Garrett. Charakterystyczna dla budowli jest biała kopuła, która sprawia, że obiekt te jest widoczny z wielu miejsc w Lizbonie. W każdy wtorek oraz sobotę u podnóża panteonu odbywa się Targ Złodziei. Wejście do kościoła jest możliwe od wtorku do niedzieli, obowiązują bilety wstępu.