Londyn – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Londyn, czyli stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, przez wiele lat był celem wyjazdu zarobkowego Polaków. Dla niektórych jednak okazuje się być celem podróży — czy to dłuższej, czy krótszej — a to za sprawą licznych zabytków i atrakcji, jakie czekają tutaj na turystów.

Atrakcje turystyczne w Londynie

Za przyjazdem do Londynu stoi nie tylko historia, ale i kultura — fani Hrry’ego Pottera chcą udać się na peron 9 i ¾, by sprawdzić, czy uda się dotrzeć do Hogwartu. Miasto wśród swoich atrakcji ma coś i dla starszych, i młodszych odwiedzających.

  • Hyde Park stanowi największy londyński park, który słynie z małego placyku — Hyde Park Corner, na którym to każdy ma prawo do wypowiedzenia własnej opinii. W środku parku znajduje się sztuczny staw, zlokalizowane są tutaj również dwie restauracje, w okresie letnim odbywają natomiast liczne festiwale muzyczne. W okresie świątecznym można spotkać tu wesołe miasteczko — Winter Wonderland.
  • London Eye to jeden z najbardziej znanych na świecie diabelskich młynów, zlokalizowany jest na południowym brzegu Tamizy nieopodal mostu Westminster. Otwarcie go nastąpiło 31 grudnia 1999 roku z okazji rozpoczęcia nowego tysiąclecia. Znajdują się na nim 32 kapsuły, które w 30 minut dokonują pełnego obrotu. By móc zasiąść w jednej z nich, należy nabyć bilet — na miejscu lub online. Obok niego znajduje się akwarium oraz muzeum Shreka.

Zabytki w brytyjskiej stolicy

Historia Londynu zaczyna się już w I wieku naszej ery — na terenach obecnego miasta znaleziono ruiny rzymskiej osady — co wiąże się z tym, że ma wiele zabytków, które wciąż stanowią o losach i wydarzeniach, z którymi się mierzył.

  • Big Ben i Pałac Westminsterski to obiekty, których nie można pominąć, będąc w Londynie. Wchodzą w skład kompleksu budynków. Neogotycka wieża została zbudowana w 1834 roku, a na jej szczycie znajduje się słynny zegar. Ma ona wysokość 96,3 metra, natomiast każda z czterech tarczy zegara średnicą wynoszącą 7 metrów. W Pałacu Westminsterskim mieści się siedziba brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz innych urzędów. Istnieje możliwość zwiedzania parlamentu wraz z przewodnikiem — takie wycieczki organizowane są kilka razy w miesiącu.
  • Tower of London to ogromna budowla zbudowana w 1078 roku. Tworzy ją kompleks budynków, które pełniły różne role — główną było więzienie. Ze względu na położenie nad wodą skazańców przewożono do niego łodziami. To tutaj więziono między innymi Annę Boleyn i króla Henryka V. Tower of London jest otwarte dla zwiedzających, obowiązują jednak bilety, który cena jest dość wysoka — sprawia to jednak, iż w tym miejscu nie ma zbyt wielkich tłumów turystów.
  • Tower Bridge to most wzniesiony w 1872 roku. Charakterystycznym elementem tego obiektu są dwie wieże połączone pomostami — stanowią one kładki dla pieszych. Można podziwiać nie tylko od zewnątrz, istnieje możliwość wejścia do środka wieżyczek — jest ono płatne. Na górnym pomoście znajduje się szklana podłoga.

Tego w Londynie nie można przegapić

Ale stolica Anglii to coś więcej niż opisane powyżej miejsca i obiekty — na mapie Londynu znajduje się znacznie więcej punktów, do których warto skierować swoje kroki, by mocniej poczuć klimat tego miasta.

  • Teatr Globe to szekspirowski teatr, który działał w latach 1599-1642, będąc w tym okresie najważniejszym i największym tego typu obiektem. Obecny Globe jest rekonstrukcją tego teatru z czasów elżbietańskich. Codziennie można udać się na zwiedzanie z przewodnikiem i zapoznać z historią teatru, jak też obejrzeć przedstawienie — te trwają do trzech godzin.
  • Katedra świętego Pawła to największa świątynia w całej Wielkiej Brytanii. Jej budowę ukończono w 1710 roku, a kopuła katedry jest drugą co do wielkości na świecie. Wejście do środka możliwe jest po zakupieniu biletu, który jest dość drogi. By obejrzeć jego wnętrze za darmo, należy wziąć udział w nabożeństwie — te organizowane są codziennie.