Lublana – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lublana to stolica Słowenii, europejskiego kraju, który dla wielu Polaków pozostaje mało poznany. Miasto zaprasza do zwiedzania, oferując turystom szereg atrakcji, jak i zabytków, które przybliżają jego historię. Poza ciekawymi punktami Lublana pełna jest miłych ludzi — sympatyczni mieszkańcy także stanowią więc jej wizytówkę.

Atrakcje słoweńskiej stolicy

W Lublanie, która nie jest jedną z najbardziej znanych europejskich stolic, można natknąć się na wiele atrakcji, które przykuwają uwagę. Znajdą tu coś dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci, a dostarczone wrażenia będą niezapomniane.

  • Plac Prešeren i Potrójny Most to najbardziej znane atrakcje miasta. Plac nie jest największym, jaki można znaleźć w Lublanie, mimo to stanowi jego centrum, jeżeli chodzi o organizację wszelkiego rodzaju wydarzeń, cały czas tętni życiem. Potrójny Most zbudowany został w 1842 roku i łączy Plac ze Starym Miastem, jego nazwa dokładnie określa jego wizerunek — to trzy połączone ze sobą mosty, które od 2007 roku w całości przeznaczone są tylko i wyłącznie do ruchu pieszego.
  • Šmarna Gora to jedno zalesionych wzgórz wokół miasta, najbardziej z nich znana. Wejście na nią zajmuje od 45 do 60 minut. Na jej szczycie zobaczyć można stary kościół, na dzieci czeka plac zabaw, można również skorzystać z oferty gastronomicznej zlokalizowanej tam restauracji — w menu znajduje się wiele lokalnych potraw.
  • Park Tivoli to duma mieszkańców. Park o powierzchni pięciu kilometrów kwadratowych pełen jest alei kasztanowych, znajdują się tu również liczne rzeźby, fontanny oraz kwiatowe rabaty. Znajduje się w nim także posiadłość Cekin Mansion, w której mieści się Muzeum Historii Współczesnej Słowenii, obok zaś stoją dwie hale sportowe. Będąc tutaj, można przespacerować się nad staw z obrazem z mosiądzu, na dzieci czeka plac zabaw. Od 1984 roku park ten jest chroniony — stanowi część parku przyrodniczego Wzgórza Tivoli-Roznik-Hill-Siska.

Zabytki Lublany – moda na zwiedzanie

Lublana została założona w 1112 roku, tym samym jest jednym z najstarszych europejskich miast. Wśród jej zabytków zachowało się niewiele tych z XII wieku, mimo to wiele obiektów z późniejszych czasów, nadal może zachwycić zwiedzających i pozwolić na zapoznanie się z historią tej stolicy.

  • Zamek w Lublanie to niewątpliwie symbol miasta, który nad nim góruje. Przykład twierdzy średniowiecznej. Dostać się do niego można pieszo lub kolejką linową. W przypadku chęci wejścia do znajdującego się w nim muzeum lub na wieżę obowiązują bilety wstępu. Stała ekspozycja na zamku dotyczy historii Słowenii.
  • Ruiny rzymskie są pozostałością miasta o nazwie Emona, które powstało nad rzeką Ljubljanicą. Teren ten nadal pozostaje częścią badań archeologicznych, jednak jest dostępny dla zwiedzających. Ich istnienie wykorzystywane jest przez władze do promowania Lublany jako miasta istniejącego już w starożytności.

Inne miejsca warte odwiedzenia

Poza opisanymi powyżej obiektami w Lublanie znajdują się inne miejsca, które przyciągają do siebie turystów i sprawiają, iż eksploracja miasta i jego poznanie stanowi ciekawą przygodę, którą wiele osób z chęcią powtarza podczas kolejnych przyjazdów.

  • Most Smoczy również stanowi wizytówkę miasta — jego nazwa związana jest z czterema posągami przedstawiającymi smoki. Powstawał w latach 1900-1901, był jednym z pierwszych betonowych mostów tego okresu w całej Europie. Zastąpił on wcześniejszy drewniany most. Charakterystyczne dla niego są latarnie, które doskonale oświetlają każdą z postaci smoka.
  • AKC Metelkova to powstałe w XIX-wiecznym kompleksie koszarowym centrum kultury niezależnej. Mieści się ono w siedmiu budynkach. Na jego terenie działają galerie sztuki, biura stowarzyszeń społecznych, pracownie artystyczne oraz kluby muzyczne i bary.