Luksemburg do poznania

Luksemburg to stolica niewielkiego państwa o tej samej nazwie. Jak sam kraj, tak i miasto nie jest zbyt duże, mimo to ma w sobie wiele punktów, które przyciągają kolejnych turystów pragnących przynajmniej odrobinę je poznać. Będzie ono idealnym miejscem, jeżeli planuje się wyjazd do mniej poznanego kraju Unii Europejskiej.

Atrakcje w Luksemburgu

Choć miasto nie może pochwalić się zbyt dużą powierzchnią — wynosi ona 51,48 kilometra kwadratowego — to na jego terenie zlokalizowanych jest wiele atrakcji turystycznych. Oferują one rozrywkę i małym, i dużym odwiedzającym, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie.

  • Hiszpańskie wieże to zabytki, , które zostały zbudowane w połowie XVII wieku, wkomponowane w duże fortyfikacje zainicjowane przez Hiszpanów i kontynuowane przez Vaubana. Faktyczne przeznaczenie wieżyczek nie zostało jasno określone. Podobno było ich 38, ale nie ma historycznych dowodów na tę liczbę. Z wież rozpościera się widok na koszary Vaubana oraz na trzy wieżyczki wybudowane w 1050 roku.
  • Le Chemin de la Corniche to taras widokowy nazywany „najpiękniejszym balkonem Europy”. Ciągnie się on wzdłuż doliny Alzette na wałach – zbudowanych przez Hiszpanów i Francuzów w XVII wieku – od cypla Bock aż do dolnego część Cytadeli Ducha Świętego, tak zwnego „Rondellen”. Spacerując nim, można podziwiać Dolne Miasto oraz dzielnicę Kirchberg.

Luksemburskie zabytki – moda na zabytki

Miasto Luksemburg jest jednym z najstarszym w Europie — pierwsze zabudowania istniały już w czasach rzymskich, za moment powstania uznaje się rok 963 — co przekłada się na wiele zabytków, które posiada. Części z nich nie można przegapić, wybierając się do tej malowniczej stolicy.

  • Pałac Wielkich Książąt stanowi oficjalną rezydencję wielkich książąt Luksemburga. Znajduje się w centrum miasta. Przykład budowli renesansowej — zbudowany został w latach 1572-73. W początkowych latach pełnił funkcję ratusza. Zwiedzanie go możliwe jest jedynie latem w wybrane dni — tylko w grupach i z przewodnikiem.
  • Pozostałości Twierdzy Luksemburg znajdują się wokół miasta, tworzą zespół fortyfikacji w typie twierdzy fortowej. Twierdza miała znaczenie strategiczne od XVII wieku do 1867 roku. W 1994 roku pozostałości zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1991 w jednym z dziewięciu fortów twierdzy utworzono jej muzeum.
  • Opactwo Neumünster mieści się w dzielnicy Grund, stanowi miejsce spotkań publicznych, jest także centrum kulturalnym. Obecny obiekt powstał na miejscu zniszczonego pierwotnego opactwa w 1606 roku. W czasie II wojny światowej naziści wykorzystali je do uwięzienia oponentów politycznych. Od 1997 roku opactwo jest siedzibą Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych. Dla publiczności pozostaje otwarte od 2004 roku.

Tu także dobrze jest zajrzeć

Poza opisanymi punktami na mapie Luksemburga znajduje się jeszcze kilka miejsc, które mogą zainteresować wielu odwiedzających, przyczynić się do lepszego poznania miasta, a — kto wie? — może także sprawią, że z chęcią się do niego za jakiś czas wróci.

  • Wystawa Muerbelsmillen jest skierowana do szerokiego grona odbiorców i jest szczególnie interesująca dla młodych zwiedzających, ponieważ jej tematyka obejmuje wszystko, od procesu mielenia po dostawy, od rzemiosła po siłę wody. Na wystawie znajdują się przestrzenie zachęcające do odkrywania i dalszego badania, a także przestrzenie przeznaczone na dokumentację i dyskusję. Można ją zwiedzać bezpłatnie.
  • Plac Konstytucji Plac Konstytucji powstał na dawnym bastionie Becka. Pomnik „Gëlle Fra”, który znajduje się na tym placu, został wzniesiony w 1923 roku dla upamiętnienia Luksemburczyków, którzy zginęli w I wojnie światowej, dziś jest symbolem wolności i oporu narodu luksemburskiego. Rozpościera sie stąd wspaniały widok na dolinę Pétrusse i Most Adolfa.