Madryt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Słoneczna Hiszpania nieustannie, od lat, mami turystów swoimi pięknymi zakątkami i czarującą kulturą. Ich serca bez wątpienia podbija, umiejscowiona w centralnej części kraju, a dokładnie na Wyżynie Kastylijskiej, stolica Hiszpanii, którą jest oczywiście Madryt. Ta ogromna metropolia gości każdego roku ponad 7 milionów turystów, którzy zafascynowani kulturą Hiszpanii, odkrywają jej różne oblicza. Podczas wizyty w Madrycie mamy okazję zobaczyć piękne monumenty, zabytkowe budynki, muzea wypełnione po brzegi czy porośnięte bujną roślinnością parki. Zapomnieć nie można tu również o jednej z podstawowych hiszpańskich atrakcji, a mianowicie o znakomitej kuchni, która bazuje głównie na świeżych składnikach i ogromnej ilości owoców morza.
Hiszpańskie miasta mają w sobie coś magicznego, a wręcz bajkowego. Wielowiekowe kamienice, urokliwe, ustronne kawiarnie czy piękne fontanny nadają tajemniczego i romantycznego klimatu i zachęcają turystów do odwiedzenia hiszpańskiej stolicy. Tak piękne miasto, jakim jest Madryt, zachwyci bez wątpienia swoim urokiem zarówno miłośnika natury jak i fana odkrywania tajemnic tego starego miasta. Przyjrzyjmy się zatem miejscom, które powinien zobaczyć każdy, kto choć na chwilę zawita do Madrytu.

Plaza Mayor – główny plac Madrytu

Swoje pierwsze kroki w Madrycie najlepiej skierować w stronę Plaza Mayor – głównego placu miejskiego. Otaczające ten prostokątny plac wielokondygnacyjne kamienice były niegdyś świadkami wielu szczęśliwych, jak i dramatycznych wydarzeń. Doświadczyły zarówno koronacji królewskich, jak i licznych egzekucji. Z kolei dziś, często możemy spotkać tutaj licznych artystów prezentujących swoje dzieła sztuki podczas przeróżnych wystaw i pokazów, a także napić się wyśmienitej kawy i spróbować hiszpańskiego churrosa w jednej z kameralnych kawiarni mieszczących się w okalających plac kamienicach.

Palazio Real – Pałac królewski

Nie można również ominąć Palazio Real , pałacu królewskiego, który jest miejscem urzędowania obecnego hiszpańskiego króla. Ten XVIII wieczny, barokowy pałac posiada wiele komnat, z których każda została urządzona w unikalnym, niepowtarzalnym stylu. Bogato zdobiony obiekt, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, onieśmiela swoim urokiem wszystkich zwiedzających. Ten olbrzymi budynek skrywa w sobie również liczne korytarze, sale balowe czy zbrojownie królewską wypełnioną po brzegi dziełami sztuki snycerskiej i płatnerskiej. Całokształtu dopełnia piękny ogród królewski – Sabitini , urządzony w stylu francuskim, w którym podziwiać można piękną, idealnie przyciętą roślinność, liczne rzeźby i centralnie usytuowaną fontannę.

Klasztor klarysek Descalzas Reales

Warto także odwiedzić, znajdujący się niemalże w centrum Madrytu, klasztor klarysek Descalzas Reales , który w XIV wieku pełnił funkcje pałacu królewskiego. Podróż w to miejsce pozwala przenieść się z nowoczesnej metropolii do historycznego, XVI-wiecznego miejsca z pięknym ogrodem wypełnionym rzeźbami, malowidłami i pięknie przyciętą roślinnością. Ogromne wrażanie wywierają również dekoracje klatki schodowej, która przyozdobiona została freskami przedstawiającymi scenę dworską z czasów Diego Velázqueza, na której zaobserwować można klęczącą rodzinę królewską – Króla Filipa IV z małżonką i dziećmi.

Dworzec kolejowy Atocha

W Madrycie znajduje się także najstarszy istniejący dworzec kolejowy w całej Hiszpanii. Zadziwiać może jednak fakt, że został on zaprojektowany, jako piękny ogród botaniczny, w którym jeszcze do nie dawna mieszkały liczne rodziny żółwi. Poczekalnia na dworcu jest jedyna w swoim rodzaju, co sprawia, że czekający na spóźniony pociąg, pośród egzotycznej roślinności, pasażerowie mają na twarzach niezakłócony niczym spokój.

Park Retrio

Hiszpańska stolica oprócz urokliwych, starych kamienic i nowoczesnych, wysokich budynków posiada także miejsca, które zachwycą miłośników natury. Park Retrio jest pięknym miejscem, które przenosi nas z centrum wielkiej metropolii na łono matki natury. W jego centrum znajduje się duży zbiornik wodny, w którego centrum króluje pomnik Alfonsa XII, którym można przepłynąć wynajętą łodzią.

Madryt miasto muzeów

W Madrycie zlokalizowanych jest mnóstwo muzeów. A niektóre z nich skrywają najcenniejsze dzieła sztuki na świecie. Będąc w stolicy Hiszpanii nie można sobie odmówić wizyty w choć kilku z nich. Wartym odwiedzenia wydaje się być muzeum Prado . To właśnie tutaj znajduje się największa kolekcja malarstwa klasycznego na całym świecie. Ściany w muzeum wypełnione są m.in. dziełami Tycjana, Rafaela, Rubensa czy Goi. Poraża zarówno ilość dzieł, jak i goszcząca tam mnogość stylów, a wielkość samego muzeum powoduje zawrót głowy.
W Muzeum Thyssen-Bornemisza również znajdziemy dzieła takich malarzy jak: Goya, Picasso, Caravaggio czy Monet. Jest drugim, co do wielkości, prywatnym zbiorem najkosztowniejszych i najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki. Spacerując po kameralnych wnętrzach tego pięknego miejsca i obserwując wystawę odnajdziemy wspaniałe obrazy pochodzące ze wszystkich epok, już od czasów średniowiecza.
Mniej znane, ale równie piękne dzieła sztuki możemy obejrzeć w Muzeum Sorolla , będącym jednocześnie domem, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku impresjonisty Joaquína Sorolla y Bastida. Dom jest gustownie urządzony, wewnątrz panuje rodzinna atmosfera, a pokrywające ściany obrazy napełniają go życiem.

A co gdybyś zgłodniał?

Nie możemy zapomnieć, że w trakcie długiej podróży po Madrycie należałoby się też posilić. Nie możemy zapomnieć, że to przecież kuchnia jest najważniejszym elementem kultury hiszpańskiej. Warto zajrzeć do Museo del Jamon , czyli Muzeum Szynki, które już z daleka kusi pięknymi zapachami. W tym miejscu skosztujesz najprawdziwszych hiszpańskich specjałów, a także lokalnego piwa. I choć samo miejsce wygląda bardziej jak sklep mięsny niż restauracja, to panuje tam niesamowita atmosfera, której trzeba doświadczyć.
Jeśli już rozbudzisz swoje kubki smakowe możesz udać się na Mercado de San Miguel . To wielki targ, na którym skosztujesz niemalże wszystkich dań kuchni hiszpańskiej. Spotkać można tu również stoiska z lokalnymi winami, piwami czy sangrią.
A dla łasuchów świetnym rozwiązaniem będzie wycieczka do Chocolateria San Gines . Uroczej kawiarenki, gdzie serwowane są słynne churrosy z czekoladą, które przygotowywane są według starej, 120-letniej tradycji.

Na jednej wycieczce się nie skończy

I choć chcielibyśmy zwiedzić cały Madryt podczas jednej wycieczki, to z przykrością muszę stwierdzić, że jest to nieosiągalne. Ta wielka metropolia, gdzie ruchliwe ulice przeplatają się z kameralnymi deptakami, ma jeszcze wiele do zaoferowania. Jej cudowny klimat, sprawia, że każda część miasta zapiera dech w piersiach. Bez wątpienia Madryt może skraść nasze serca.