Mińsk – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Mińsk to miasto z bardzo bogatą historią. W czasie II Wojny Światowej ucierpiało niemal tak bardzo jak Warszawa. W przeciwieństwie do polskiej stolicy, Mińsk nie został później odbudowany, co sprawia, że zgromadzone tutaj elementy socrealizmu, stają się ewenementem na skalę światową. Mimo to, współcześnie, stolica ta sprawia wrażenie niezwykle czystej i schludnej, co zachęca do zapuszczania się w jej głąb.

Wrota prowadzące w głąb miasta

Symbolem Mińska są słynne Wrota Miasta z pięknym zegarem na ich lewej części. Zapierające dech w piersiach, dwa sąsiednie, socrealistyczne budynki rozciągają się po obu stronach wielkiej arterii, witając nowo przybyłych. Zegar, którym wielu się zachwyca to największy zegar na Białorusi. Został przetransportowany z Niemiec jako pewnego rodzaju symbol i trofeum wojenne.

Rozsiądź się wygodnie w wagonie

Miejscem, do którego trafi na pewno wielu podróżnych jest Dworzec kolejowy w Mińsku. Został postawiony w miejscu starego budynku dworca i znacznie wyróżnia się na tle miasta. Jego nowoczesny kształt i forma zaskakują odwagą i stylem. Jest on zarówno zajezdnią dla pojazdów szynowych jak i autobusów, które tłumnie się na nim zatrzymują.

W Mińsku, podobnie jak w Moskwie, metro zachwyca swoim wyjątkowym w skali świata wystrojem. Niektóre stacje przypominają niemalże muzea lub wystawy. Ich ściany są w całości wypełnione eksponatami epatującymi silnie socrealizmem.

Plac Lenina i jego sąsiedztwo

Kluczowym elementem postradzieckiej architektury, który zachował się w znakomitym stanie jest słynny Plac Lenina . To prawdopodobnie najważniejsze miejsce w Mińsku, a jednocześnie punkt zakończenia monumentalnej alei Niepodległości. Ten olbrzymi, wybrukowany plac doskonale odwzorowuje charakter tej stolicy. Twardy charakter socrealizmu przeplata się z nowocześniejszą architekturą. Widać to przede wszystkim w kopułach oświetlających pobliską galerię handlową, współcześnie wykończonym wejściu do podziemnej części galerii, a także w miejscach kultu. Jeśli rozejrzymy się dookoła możemy wypatrzeć postać Lenina czuwającą nad całym miastem, a także gmach Uniwersytetu Mińskiego czy czerwony kocioł.

Dom Rządowy

Miejsce charakterystyczne dla stolicy Białorusi. To przed nim bacznie stoi olbrzymi monument Lenina, który czuwa nad ładem i porządkiem. Budynek powala na kolana swoimi wymiarami, jest naprawdę olbrzymi. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także wejście do stacji metra „Plac Lenina”.

Miejsca święte

W tym regionie świata kult wiary prawosławnej jest bardzo mocno rozpowszechniony. Wśród wypełniającego miasto socrealizmu i monumentalnych budowli, warto się rozejrzeć i zobaczyć pięknie zdobione zabudowy sakralne.

Cerkiew Aleksandra Newskiego

Jednym z obiektów, który warty jest uwagi może zapewne być kolorowa, prawie jak zaczarowana Cerkiew Aleksandra Newskiego. znajdująca się niedaleko Placu Zwycięstwa. Wzniesiona została pod koniec XIX wieku, aby upamiętnić żołnierzy poległych podczas wojny wojnie rosyjsko-tureckiej.

Cerkiew wszystkich świętych w Mińsku

Powstała dosyć niedawno, a już stała się ważnym miejscem na turystycznej mapie miasta. Zyskała miano najwyższej w całym kraju. Ulokowana jest w okolicy Biblioteki Narodowej . Jest bez wątpienia miejscem reprezentatywnym, w którym odbywają się najistotniejsze uroczystości kościelne.

Czas na relaks

Kończąc spacer po uliczkach Mińska warto zajść do znajdującej się przy ulicy Lenina strefy Street Art Zona. Miejsca równie zaskakującego co czarującego. Przestrzeń ta zagospodarowana została pod miejsce idealne do odpoczynku zarówno dla mieszkańców jak i turystów. To wspaniałe i rzucające się w oczy miejsce jest zupełnie oderwane od pozostałej części Mińska. Wypełnione klimatycznymi knajpkami i barami w towarzystwie murali sprawia, że Mińsk odkrywa przed nami swoje nowe oblicze.