Monako – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Szukając najlepszych destynacji do podróży coraz więcej osób szuka unikalnych miejsc. Odpowiednim kierunkiem może okazać się maleńkie miasto-państwo, usytuowane w Europie Południowej nad samym Morzem Śródziemnym, posiadające niespełna 40 tysięcy obywateli. Tym urokliwym miejscem jest Monako, a właściwie Księstwo Monako.

To zadziwiające, pełne przepychu miejsce, które usytuowane jest na górskim stoku, jest najgęściej zaludnionym państwem na świecie. Pod względem wielkości, mniejszy jest jedynie Watykan. Monako oferuje wiele atrakcji, urokliwych uliczek i pięknych widoków. Pomimo, że każdego roku miasto odwiedza niezliczona liczba turystów, to poruszać się pojazdami mogą jedynie pojazdy do tego uprawnione.

Jeden dzień wystarczy

Niewielkie rozmiary Monako pozwalają w zupełności w jeden dzień zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowania ten niezwykły zakątek świata. Różnorodność tego miejsca oczaruje Cię od pierwszego wejrzenia. Jeśli tylko zechcesz, bez trudu, tego samego dnia zobaczysz stare miasto z Pałacem Książęcym znajdującym się przy zboczu, z którego rozciąga się widok na całe Monako, zwiedzisz sławną dzielnicę Monte Carlo i spróbujesz swoich sił w kultowym kasynie czy zajdziesz do portu wypełnionego drogimi jachtami.

Monaco-Ville

Jedna z czterech dzielnic Księstwa Monako usytuowana na skalistym obszarze, który z trzech stron otoczonym jest wodami Morza Liguryjskiego. Położona u podnóża góry, na którą prowadzą dwie drogi. Idąc pierwszą z nich dotrzemy na Palace du Palais – plac przed Pałacem Książęcym, w którym do dziś mieszkają najmłodsze książęta z rodu Grimaldich. To tutaj mieszkała przed laty również sławna Księżna Grace Kelly. Z tego wielkiego placu roztacza się piękny widok na port w Monako, a także całą okolicę.

Spacerując po starym mieście napotkamy wiele miejsc wartych uwagi. Na naszej drodze pojawią się trzy ciekawe kaplice: Chapelle de la Miséricorde, Chapelle de la Visitation, w której obejrzeć można m.in. dzieło Rubensa, a także Chapelle de la Paix. Interesującym miejscem może być także Muzeum Starego Monako, biblioteka ze zbiorami księżnej Grace czy budynek rządowy.

Z kolei przed Katedrą św. Mikołaj a znajdują się bogate w egzotyczne rośliny Ogrody św. Marcina z XIX wieku, które skutecznie ochronią przed letnim słońcem. Miejsce to zachwyca pięknym widokiem na dzielnicę Fontvieille, gdzie zauważyć można lądujące przez cały dzień helikoptery. Roślinne alejki prowadzą do Oceanarium w Monako , krocząc dalej dotrzemy do Fort Antoine – XVIII wiecznych ruin broniących wejścia do Portu Herkulesa.

Fontvieille

Turyści schodząc ze Skały Monako mogą postąpić dwojako. Jedna z dróg prowadzi do dzielnicy Fontvieille – najmłodszej dzielnicy zbudowanej w latach 70. XX wieku i umiejscowionej w południowej części Księstwa. Ciasnota panująca w całym mieście spowodowała, że częściowo zostało ono zbudowane na wodzie. Co czyni tę dzielnicę ulubionym miejscem milionerów, którzy cumują swoje jachty przed prywatnymi domami.

Zachwycający Port Fontvieille zachwyca również ogrodami na dachach. Pośród nich odnajdziemy cudowne parki z rzeźbami i fontannami, np. największym z nich Ogród Różany Księżnej Grace . Niedaleko zauważyć można namiot cyrkowy, w którym odbywa się każdego roku Cyrk Monte Carlo.

Jest tu wyjątkowo spokojnie i mało turystów zapędza się w te rejony. Sam spacer nie potrwa więcej niż godzinę, którą można umilić sobie wyśmienitą kawą, słodkim deserem lub lunchem. Bowiem tutaj kawiarnie, cukiernie i restauracje kuszą nas na każdym kroku. Tutaj również znajduje się stadion piłkarski, który niemalże graniczy z terytorium Francji.

Monte Carlo

Prawdopodobnie najsławniejszy dystrykt w Monako. Każdy kto się tu pojawi, musi obowiązkowo wejść do Kasyna Monte Carlo, które połączone jest z budynkiem Opery Narodowej. Nieopodal znajduje się drugi, najlepszy hotel Monako, w którym mieszczą się najpiękniejsze ogrody zimowe, które zaprojektował G. Eiffel.

Spacerując po dzielnicy Monte Carlo natknąć się można również na aleję z odciskami stóp gwiazd futbolu, japoński ogród, czy plaże. Wzdłuż uliczek wypełnionych butikami rosną pięknie, pachnące drzewa mandarynkowe. Co ciekawe, produkty w wielu tych miejscach nie mają metek z cenami.

Posiadając odpowiedni budżet można się nieźle obkupić. W tej części miasta znajduje się olbrzymie centrum handlowe Le Métropole. Dobór sklepów nie jest przypadkowy. Są to tylko i wyłącznie drogie, luksusowe marki.

Fani motoryzacji mogą spełnić tutaj swoje dziecięce marzenia. Wąska, wypełniona zakrętami i wzniesieniami trasa Grand Prix Monako Formuły 1 biegnie właśnie przez, na co dzień, spokojne ulice Monte Carlo.

La Condamine

Centralna dzielnica łącząca Monte Carlo z Fontvieille oraz Monaco Ville. Tutaj znajduje się dworzec, na który pociągi z Nicei dowożą turystów. Zachwycić może Port Herculesa, pełny pięknych jachtów.

Dystrykt pokrywają odrestaurowane kamienice lub nowoczesne budynki mieszkalne. Roi się tutaj od gustownych kawiarenek i eleganckich restauracji. Warto wstąpić również na Place d’Armes – miejscowy sklep wypełniony straganami ze świeżymi kwiatami, owocami i warzywami. Dookoła niego umiejscowionych jest pełno małych sklepików, aptek i restauracji.

Tylko dla bogatych?

Mimo iż piękno Księstwa Monako zachwyca swoim ogromnym bogactwem i luksusem to znajdą się tutaj również restauracje i sklepiki, w których ceny nie są wyższe niż np. w Nicei. Co ciekawe, wiele produktów spożywczych, leków czy przedmiotów wyposażenia domowego można kupić tam w niższej cenie niż we Francji W dzielnicy Fontvieille jest nawet McDonald’s. Ciekawie jest się tutaj znaleźć i podpatrzeć życie miliarderów z całego świata, a przy dobrym rozplanowaniu można rozsądnie rozdysponować swój budżet i zobaczyć wiele pięknych miejsc.