Moskwa – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Olbrzymia stolica Rosji, licząca ponad 12 milionów mieszkańców, to miejsce, które zgromadziło na swym terytorium prawdopodobnie wszystkie atrakcje, jakie tylko możemy sobie wymarzyć. Bez trudu znajdziemy miejsca, które od pierwszego spojrzenia epatują bogatą historią tego kraju, jego kulturą oraz sztuką. Liczne muzea, opery, teatry, restauracje, parki i place, a nawet możliwość popływania z rekinami w murach moskiewskiego oceanarium sprawiają, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Niestety z racji tego, że Moskwa, położona w Centralnym Okręgu Federalnym, swym rozmiarem zajmuje ogromną przestrzeń, niemożliwym jest, aby zobaczyć wszystko czym może nas ona oczarować podczas jednej krótkiej wizyty.

Plac Czerwony i jego okolica

Swoją wycieczkę po Moskwie dobrze byłoby zacząć od obejrzenia symbolicznego, wybrukowanego kamiennymi płytami Placu Czerwonego, a także jego niedalekiej okolicy. To właśnie w tym miejscu od zarania dziejów miały miejsce obchody wielkich uroczystości świeckich i kościelnych, publikacje dekretów i rozporządzeń carskich, a także składano tu hołdy władcom. Dziś miejsce to jest wypełnione głównie turystami chcącymi poznać bliżej historię tego niezwykłego państwa. Wspaniałe i cenne zabytki architektoniczne zlokalizowane na Placu Czerwonym zostały po okresie zimnowojennym wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sąsiedztwo tego największego w Europie placu ciasno wypełnione jest innymi zabytkami wartymi zainteresowania. W najbliższym otoczeniu bez wątpienia ujrzymy Sobór Wasyla Błogosławionego i Kreml, ale też i inne interesujące obiekty sztuki i kultury rosyjskiej.

Kreml

Najważniejszym elementem Placu Czerwonego jest niezaprzeczalnie Kreml. Jest to obiekt ważny pod kątem politycznym i historycznym dla całego kraju. Niegdyś najważniejszy gród warowny usytuowany na wzgórzu, na wschodnim brzegu rzeki Moskwy. Dziś, aktualna siedziba urzędowania prezydenta Rosji oraz jego doradców. Nawet ludzie nie interesujący się polityką zawieszą oko na tym obiekcie, gdyż fantazyjne freski, czarujące ogrody, diamenty, złote ściany, korony to tylko niektóre z elementów napełniających to miejsce przepychem.

Do jego murów przylega marmurowa bryła. Jest to kolejny zabytek – mauzoleum Włodzimierza Lenina, w którym spoczywa jego ciało. Ta atrakcja w stylu konstruktywistycznym każdego roku przyciąga przed swe oblicze tłumy turystów i zwolenników teorii leninowskich,

Sobór Wasyla Błogosławionego

Z kolei, jeśli interesują Cię pozostałości sztuki sakralnej z XVI wieku na pewno nie odmówisz sobie wizyty w tym miejscu. Bordowa, ceglana cerkiew udekorowana strzelistymi wieżyczkami o charakterystycznych, różnokolorowych kopułach wznosi się ponad głowami przechadzających się pod jej nogami podróżnych. W dobudowanej do Soboru kapliczce złożono ciało Św. Wasyla Błogosławionego, który jest patronem tego miejsca.

Państwowe Muzeum Historyczne

Kierując się już nieco dalej na północ od Placu Czerwonego możemy udać się do Państwowego Muzeum Historycznego, które zbudowano w tzw. rosyjskim stylu narodowym. Czerwony gmach na pierwszy rzut oka wygląda jak bajkowy zamek. Jego mury zwieńczone są udekorowanymi gzymsami z charakterystycznymi wieżami zwieńczonymi dwugłowym orłem, który symbolizować ma władzę i potęgę.

W jego suto wypełnionych wnętrzach podziwiać możemy olśniewające zabytkowe pozostałości z czasów carskich. Dzięki darom otrzymanym od klasztorów, instytucji edukacyjnych i hojnych darczyńców udało się szybko stworzyć niezwykle pokaźną kolekcję eksponatów prezentujących historię państwa rosyjskiego. Wśród nich możemy odszukać księgozbiór Golicyna opowiadający o historii Rosji czy też księgozbiory ze starożytnymi rękopisami i korespondencją cara Iwana IV Groźnego, a także okazały zbiór rosyjskich monet.

Łobnoje Miesto

Będąc na Placu Czerwonym możemy wstąpić na Łobnoje Miesto, dawne miejsce ogłoszeń carskich dekretów i epizodycznych krwawych scen. Swym wyglądem przypomina okrągły taras otoczony kamienną, potężną balustradą. Współcześnie świętowane są tam obchody uroczystości państwowych.

Muzeum pod ziemią

Będąc już w Moskwie nie można pominąć moskiewskiego metra. Każda jego stacja, rozmieszczona na niemal 350 km trasy, jest zupełnie inna. Mimo to każda z nich zachwyca swoimi detalami i zdobieniami. Wyglądem przypominają one co najmniej galerię sztuki. Podróżując liniami metra w Moskwie na pewno zaobserwujemy piękne obrazy, dostojne rzeźby czy bogato zdobione żyrandole, co czyni je jednymi z najpiękniejszych na świecie.

W bliskości z naturą

Zostawiając za sobą piękną ornamentykę i zadziwiającą architekturę możemy udać się także do miejsc, w których kontakt z naturą jest znacznie bardziej bezpośredni. W Moskwie mamy bardzo dużo ogólnodostępnych parków, z których chętnie korzystają zarówno turyści jak i mieszkańcy.

Ogród Aleksandrowski

Wstydem byłoby nie zobaczyć największego i najpopularniejszego publicznego parku w Moskwie. Ogród Aleksandrowski, bo o nim mowa, ma trójdzielną budowę i swym zasięgiem pokrywa duże połacie ziemie. Zobaczyć możemy w nim Grób Nieznanego Żołnierza, baszty oraz liczne fontanny, rzeźby i urocze alejki. Jest to miejsce, w którym odpoczniemy od zgiełku miasta i odzyskamy siły do dalszej podróży.

Gorky Park

Nad brzegiem Moskwy rozciąga się kolejny, słynny park moskiewski. Park Gorky świetnie nadaje się do spędzenia wolnego czasu, gdyż można tu pojeździć na przeróżnych karuzelach, popływać łódką, obejrzeć przedstawienie, a także wziąć udział w innych atrakcjach.

Oceanarium

Warto też poświęcić trochę czasu, aby odwiedzić największe i zarazem jedyne Oceanarium w stolicy. Podzielone zostało ono na strefy zgodne z występującymi na świecie strefami klimatycznymi, w których żyją różne gatunki zwierząt morskich. Największą atrakcją jest za pewne możliwość pływania z rekinami, która zachwyca i jednocześnie przeraża podróżnych.

Olbrzymia stolica i olbrzymie możliwości

W stolicy Rosji panuje klimat kontynentalny, co powoduje, że zima jest długa i mroźna, a lato krótkie i ciepłe. W związku z tym na zwiedzanie Moskwy najlepiej wybrać się latem, kiedy warunki nie będą uciążliwe. Mimo to, bez względu na pogodę, miejsce to oferuje niezapomniane przeżycia. Moskwa jako główna siedziba władz rosyjskich jest miejscem odwiedzanym przez liczne rzesze polityków i turystów z całego świata. Jednocześnie jest ona również stolicą Rosyjskiego Kościoła Prawo sławnego, która oferuje nam swe piękne miejsca sakralne. Na początku XXI wieku została ona nazwana najdroższym miastem świata, być może z racji tego, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków finansowych na świecie.