Najlepsza woda do Twojego akwarium

Akwarium domowe zapewnia godziny zabawy i relaksu — a także korzyści zdrowotne. Badania wykazały, że ludzie, którzy spędzają nawet dziesięć minut na oglądaniu ryb w zbiornikach, wykazują niższe tętno i ciśnienie krwi oraz lepszy ogólny nastrój.

Ale co ze zdrowie -m i dobrym samopoczuciem ryb w akwarium? Akwarium powinno być miejscem, w którym Twoje ryby mogą czuć się komfortowo i dobrze się rozwijać. Aby stworzyć atrakcyjne środowisko do życia dla ryb, musisz używać odpowiedniego rodzaju wody.

W tym przewodniku omówimy, jaka jest najlepsza woda do akwariów i jak zoptymalizować wodę w akwarium dla dobrego samopoczucia ryb.

Źródła wody w akwarium

Kiedy dostarczasz wodę dla życia wodnego w swoim akwarium, możesz wybierać z kilku różnych źródeł. W przypadku zbiorników ze słodką wodą można bezpośrednio korzystać ze źródła wody. W przypadku zbiorników ze słoną wodą musisz dodać mieszankę soli.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od źródła wody, z którego korzystasz, prawdopodobnie będzie wymagało pewnego leczenia, aby było bezpieczne i nadające się do zamieszkania dla twoich ryb. Zawsze przetestuj i dostosuj zamierzoną wodę w zbiorniku przed włożeniem do niego ryb.

Jak uzdatnić wodę do akwarium?

Bez względu na rodzaj wody, której używasz w swoim akwarium, będziesz musiał ją uzdatnić, aby była bezpieczna, czysta i wystarczająco zrównoważona chemicznie, aby twoje ryby mogły się rozwijać. Podczas kondycjonowania wody w akwarium weź pod uwagę następujące parametry:

  • pH: pH oznacza moc wodoru. pH mierzy stężenie hydroniowe w wodzie w ujemnej skali logarytmicznej. Określa, czy woda w twoim zbiorniku będzie kwaśna czy zasadowa. pH nie powinno być zbyt wysokie ani niskie i powinno pozostać stałe. Różne gatunki ryb mogą preferować różne poziomy pH — większość ryb słodkowodnych najlepiej radzi sobie przy pH od 6,5 do 8,5. Gatunki słonowodne mogą wymagać bardziej alkalicznego pH, ponieważ średnie pH wody oceanicznej wynosi około 8,1.
  • gH: gH jest miarą ogólnej twardości. Mierzy stężenie jonów wapnia i magnezu w wodzie. Różne poziomy gH są optymalne dla różnych gatunków ryb słodkowodnych. Twardość wody na ogół nie stanowi problemu w akwariach morskich.
  • kH: kH jest miarą węglanów i wodorowęglanów w wodzie. Niski poziom węglanów i wodorowęglanów zmniejsza zdolność wody do buforowania pH i prowadzi do dużych wahań pH, które mogą zaszkodzić rybom.

Twój zbiornik powinien również zawierać odpowiednią równowagę dobrych bakterii i minerałów oraz być wolny od szkodliwych substancji.

Aby uzdatnić wodę w zbiorniku, możesz przetestować wodę, dowiedzieć się, co zawiera, a następnie dodawać lub usuwać substancje, aż woda osiągnie pożądane parametry. Na przykład możesz kupić uzdatniacz wody, który pomaga usuwać chlor ze zbiornika lub możesz dodać sodę oczyszczoną, aby zwiększyć poziom wodorowęglanów.

Dodawanie minerałów z powrotem do wody

Jeśli planujesz używać wody destylowanej, być może zastanawiasz się, jak zremineralizować wodę destylowaną w swoim akwarium — i pamiętaj, że remineralizacja jest konieczna również w przypadku wody dejonizowanej jak i w filtr odwróconej osmozy do akwarium.

Aby dodać minerały z powrotem do zbiornika świeżej wody, możesz dodać do mieszanki odrobinę wody z kranu. Możesz również kupić w sklepie remineralizator i dodać kilka kropel substancji remineralizującej do zbiornika. W przypadku zbiornika na słoną wodę używana mieszanka soli zazwyczaj dodaje zarówno minerały, jak i sól.