Oslo – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

W ostatnich latach częstym kierunkiem podróży okazały się być państwa skandynawskie. Nic w tym dziwnego, gdyż ich urok może oczarować bez wątpienia każdego. Mieszkańcy tego regionu geograficznego przyjmują, że w skład Skandynawii wchodzą wyłącznie trzy państwa. Są to w kolejności od największego: Szwecja, Norwegia i Dania, choć czasami zdarza się, że skład ten bywa rozszerzany o inne państwa, to lokalsi upierają się przy swoim,

Oslo, rozpościerające swe granice od brzegu zapierającego dech w piersiach fiordu aż po okalające go góry, oczarowuje swoim urokiem i widoczną wszędzie więzią z naturą. Ten nieziemski krajobraz, wypełniony różnobarwnymi domkami i nowoczesną architekturą przyciąga coraz więcej turystów do stolicy Norwegii, o czym świadczy stale rosnąca liczba sprzedanych biletów lotniczych do właśnie tej destynacji.

Stolica nad fiordem

Nieziemski Oslofjord będący piątym co do wielkości fiordem w całej Norwegii, osiąga ponad 105 km długości. Zachwyca swoim urokiem i tajemniczością zapraszając turystów w głąb miasta, gdzie roi się od niewielkich, wiekowych, różnobarwnych chatek. To właśnie tam należy rozpocząć swoją podróż po norweskiej stolicy.

Doskonałym punktem startowym może okazać się nabrzeże Aker Brygge , w którym swój bieg rozpoczyna Karl Johans Gate – główna ulica miasta. Przyozdobiona jest ona licznymi witrynami sklep -owymi, butikami i restauracjami i ciągnie się od Dworca Głównego aż po Pałac Królewski Akershus Festning . Niedaleko usytuowany jest także olbrzymi i przysadzisty gmach ratusza miejskiego, wewnątrz którego obejrzeć można interesujące dzieła sztuki malarskiej. To właśnie tutaj każdego roku wręczane są Pokojowe Nagrody Nobla. Czerwień jego murów skutecznie przykuwa wzrok turystów, zachęcając ich do udania się w głąb miasta. Spacerując przez centrum miasta natrafimy także na siedzibę norweskiego parlamentu , a tuż obok budynek teatru narodowego.

Wielkie centra kulturalne

Pierwszym miejscem, które należy zobaczyć przyjeżdżając do Oslo, jest niewątpliwie budynek opery usytuowany nad zatoką Bispevika. Jest on kwintesencją nowoczesnej architektury i swoistą wizytówką tego miasta. Swym wyglądem idealnie wkomponowuje się w otoczenie. Stanowi płynne połączenie pomiędzy naturalnym pięknem fiordu i nowoczesnością miasta. Oficjalnie otwarty został w 2008 roku i od tego czasu umila czas mieszkańców i turystów. Sam gmach opery szczególnie przykuwa uwagę turystów. Spowodowane jest to kamiennym dachem, który stromo opada ku tafli wody. Niemałą atrakcją okazuje się spacer po nim, gdyż jest to wspaniały punkt widokowy na stale unowocześnianą, w ostatnich latach, okolicę centrum miasta. Marmurowy dach stał się naturalnym miejscem spotkań i spacerów mieszkańców miasta.

Na odrobinę uwagi zasługuje również muzeum sztuki współczesnej Astrup Fearnley Museet , założone w 1993 roku. Jedno z bardziej osobliwych miejsc w tej skandynawskiej stolicy, jak i również jedno z najbardziej znanych muzeów sztuki współczesnej w całej Skandynawii. Budynek, w którym znajduje się muzeum jest imponujący. Jego szklany dach przypominający swym kształtem żagiel, co samo w sobie jest już ciekawą atrakcją. Wewnątrz znajdziemy dzieła sztuki, które wyszły spod rąk artystów takich jak Andy Warhol, Matthew Barney czy Paul Chan. Stale prezentuje zmieniające się wystawy, które oparte są zarówno na dziełach ze znanych kolekcji, jak i nowych, pochodzących od artystów z całego świata.

Miłośnicy sportu znajdą tu coś dla siebie

Oprócz natury, Skandynawowie uwielbiają także sport. Skocznia Holmenkollen jest tego świetnym przykładem. Ma długość 134 metrów, a zawody sportowe na tym obiekcie może obserwować jednocześnie 70 tysięcy widzów. U jej podnóży zlokalizowane jest także Muzeum Narciarstwa , które przybliży każdemu niemal 4000-letnią historię tego sportu. Eksponaty, które udało się zgromadzić przenoszą nas do kolejnych epok już od malowideł naskalnych z epoki kamienia aż do czasów współczesnych.

Innym ważnym miejsce dla norweskich sportów zimowych jest Bislett Stadion . W dzisiejszej formie został oddany do użytku w 2005 roku, po zupełnej rekonstrukcji budynku z początków XX wieku, kiedy to spełniał funkcję lodowiska sportowego. Jest to najlepiej znany obiekt sportowy, ze względu na bogate tradycje lekkoatletyczne i ponad 50 rekordów świata.

W jedności z naturą

Jedną z rzek przepływających przez Oslo jest Akerselva . Zarówno Norwegowie, jak i turyści doskonale potrafią wykorzystać takie miejsca bezpośredniego kontaktu z naturą. Wzdłuż jej brzegów umiejscowiono długie szlaki piesze i rowerowe, a w szerszych miejscach znajdują się liczne parki z bujną roślinnością. Na drugi brzeg można przedostać się przy pomocy jednego z 23 mostów, na których często zaobserwować można kłódki pozostawione przez zakochanych.

Oslo oferuje wiele bezpłatnych atrakcji, a jedną z nich jest niezwykły Ogród Botaniczny, który powstał w 1814 roku. Dziś jest on częścią Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Oslo. Wewnątrz posadzono niemalże 7000 gatunków roślin i przygotowano specjalne strefy tematyczne. Zadbano także o osoby z niepełnosprawnościami dostosowując swe wystawy pod tym kątem.

Połączenie nowoczesności z naturą

Ta czarująca skandynawska stolica jest świetnym przykładem miasta, które stale reaguje na zmiany we współczesnym świecie. Znakomici architekci stale umieszczają w przestrzeni miejskiej budynki i atrakcje, które pozwalają wyrazić osobliwy charakter tego miejsca. Oslo docenić można przede wszystkim za niezwykłą czystość, zadbane parki, ale i również za przyjaźnie nastawione społeczeństwo. Nie da się ukryć, że największe wrażenie robi jego najnowsza cześć, która po brzegi wypełniona jest nowoczesną architekturą. Nie da się jednak przejść obojętnie obok historycznych miejsc, które ukształtowały tutejsze społeczeństwo. Bez wątpienia w Oslo każdy znajdzie coś dla siebie.