- Jak Wybrać Idealny Gobo Projektor do Twojego Wydarzenia?
- Jak opakowania z tektury litej mogą wspierać Twoją markę?
- Jakie są zalety stosowania sieczki z traw w diecie koni?
- Trening brzucha na siłowni dla początkujących: Kompletny przewodnik do silnego i wyrzeźbionego brzucha
- Fascynujące kopalnie soli w Polsce do zwiedzania: Odkryj ukryte skarby podziemnych światów
Pijany rodzic w oczach dziecka – dobry, czy zły?
Noworodek, niemowlę i dziecko do lat 3 postrzega pijanego rodzica jako osobę zwyczajną i naturalną, której można ufać. Jest całkowicie od niej zależne i nie zna atypowych ani prawidłowych zachowań swojego opiekuna. Przyjmuje go takim, jakim jest. Nie rozumie zatem agresji lub innych nieadekwatnych zachowań, jakie rodzic stosuje wobec niego. Taki malec nie potrafi się obronić przed dziejącą mu się krzywdą. Czuje przemoc i ją przyjmuje, ponieważ nie potrafi inaczej z racji swojej niewielkiej ilości lat. Urodziło się przecież całkowicie zależne od rodziców i w pełni im oddane.
Czy pijany rodzic w oczach dziecka jest potworem?
Dla dziecka mającego zaledwie 3 latka nie ma znaczenia, czy rodzic jest pijany, czy trzeźwy. Ono tego nie rozróżnia. Będzie chciało wejść mu na kolana i się przytulić. Niemniej, jeżeli będzie doznawać krzywdy, z czasem zacznie się go bać, ale nadal będzie postępowało adekwatnie do swojego wieku, czyli ufnie. Pijany rodzic natomiast może postrzegać maluszka jako kogoś, kto go denerwuje zwykłą zabawką piszczkiem, przez co może agresywnie zareagować i niczego nieświadome dziecko dotkliwie wyszarpać, czy też pobić. W dziecku zacznie rodzić się brak stabilności emocjonalnej.
Jeżeli alkohol pije tylko jeden z rodziców, a drugi stroni od takich używek, jest w pełni odpowiedzialny za zdrowie i życie dziecka, może przerwać patologiczne więzi. W takiej sytuacji jest bowiem szansa na to, aby uchronić maluszka przed przemocą. Dziecko nie jest w stanie pojąć, co się w ogóle wokół niego dzieje. Ono będzie się do pijanego rodzica uśmiechać i wysyłać w jego stronę miłość. Pozwoli na wszystko, co tylko upojony alkoholem rodzic będzie chciał z maluszkiem zrobić. Dziecko, nawet gdy będzie chciało uciec, nie ucieknie i pozwoli na maltretowanie siebie przez upojonego alkoholem rodzica.
Pijany rodzic w oczach dziecka może być autorytetem?
Dziecko będzie posłuszne pijanemu rodzicowi nawet wówczas, gdy będzie się go bało. Będzie pozwalało na wyrządzanie mu krzywdy. Dlatego pijany rodzic nie powinien mieć w ogóle dostępu do dziecka. Maluszek do lat 3, wobec którego była stosowana przemoc, będzie niosło swoje traumy przez następne lata, nie wiedząc nawet, skąd one pochodzą. Poza tym alkoholizm nie znika z rodziny jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. Pijący alkohol rodzic będzie cały czas obecny w kolejnych latach rozwoju dziecka i coraz bardziej mieć na nie negatywny wpływ.
Należy jednak wspomnieć, że nie każdy pijany rodzic jest agresorem. Może on zachowywać się wobec dziecka spokojnie, ale ponieważ jego funkcje mózgowe są zaburzone, nie będzie on w stanie być dla dziecka dobrym wzorem. Dla dziecka jednak pijany rodzic może być niestety autorytetem. Dzieje się tak wówczas, gdy dziecko przejmuje zachowanie pijącego rodzica, czyli naśladuje go i również sięga po alkohol. Nikt dzieci w domu ani w przedszkolu nie uczy o alkoholizmie. To bardzo trudne tematy. Dlatego dobrze by było, gdyby rodzina, w której jest alkoholizm, została objęta opieką psycholog -iczną i najlepiej, gdyby dziecko wraz z niepijącym rodzicem zostało odizolowane od rodzica zaglądającego do kieliszka.