Podgorica – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Podgorica – nie taka nudna jak ją malują – moda na Czarnogórę.

Podgorica to miasto dla tych, którzy szukają czegoś innego, nieodkrytego. Podczas gdy skarby gromadzą się w nadmorskich kurortach, możesz odkryć prawdziwą Czarnogórę. Dzięki zapachowi mięsa z grilla unoszącemu się w powietrzu i ptakom przelatującym po wysadzanych drzewami ulicach, stolica Czarnogóry ma prawdziwą osobowość.
Podobnie jak Chorwacja, sąsiad na wybrzeżu Adriatyku, Czarnogóra ma tętniącą życiem kulturę kawiarnianą i doskonałe jedzenie, na które wpływ mają przede wszystkim Włochy i Turcja.

Pomnik Włodzimierza Wysockiego i Partyzantów Gorica

Nad brzegiem Moraca wzniesiono pomnik ku czci słynnego rosyjskiego poety, aktora teatralnego i filmowego oraz pisarza Władimira Wysockiego, który mieszkał w Podgoricy podczas pracy nad filmem dla niegdysiejszej stacji telewizyjnej Titograd. Swoją miłość do Czarnogóry wyraził w wierszu „Dla Czarnogórców” i jest to jego jedyny pomnik poza granicami byłego Związku Radzieckiego.
Natomiast Pomnik partyzantów to Mauzoleum, w którym znajdują się szczątki 97 bohaterów Jugosławii z czasów II wojny światowej. Jest on najważniejszym zabytkiem II wojny światowej w Podgoricy.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego

Obowiązkowym miejscem w stolicy jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego. Ta bogato zdobiona świątynia zachwyci każdego odwiedzającego swoją kolorystyką i ornamentami. Dla lubiących aktywne zwiedzanie poleca się spacer na Wzgórze Gorica, które leży na północ od centrum miasta. Po wejściu na szczyt można podziwiać Podgoricę z góry. W tle wspaniałe krajobrazy, które sprawią, że poczujesz ochotę na zwiedzanie Czarnogóry.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik wodny w Czarnogórze, który w niewielkiej części również należy do Albanii. Ma 50 km długości i 14 km szerokości. Jego unikalną cechą jest to, że dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza. Aby poznać wszystkie jego malownicze cechy, trzeba wybrać się na wycieczkę samochodem trasą Vladimir – Ostros – Virpazar. Będzie to nie tylko najpiękniejsza, ale i najbardziej ekscytująca wycieczka. Tylu serpentyn, wąskich skrzyżowań i zakrętów nad przepaściami nie zobaczysz w całej Czarnogórze. Kierowcom zaleca się częste postoje, ponieważ ilość wspaniałych widoków za oknem znacznie obniża poziom koncentracji na drodze.

Stara Varoš i kościół św. Grzegorza

Podgorica nie ma epickich zabytków i romantycznych zaułków. Zamiast tego ma urocze budynki i kręte uliczki w najstarszej części miasta – Starej Varoš. Znajduje się tu również wieża zegarowa z XVIII wieku, a górujący nad starym miastem meczet dodaje szczypty orientalnego smaku. Nie zaznasz tu wielkomiejskiej atmosfery i nowoczesnego ducha metropolii. W zamian można znaleźć miejsce, w którym rzeka Ribnica wpada do drugiej – Morača. Znajdują się tam pozostałości baszt średniowiecznych obwarowań Ribnicy oraz stary most rzeczny. Można tam zrobić sobie przerwę i urządzić piknik. Mieszkańcy miasta często tam odpoczywają, więc dlaczego by do nich nie dołączyć?
Do atrakcji Podgoricy w Czarnogórze zalicza się najwyższy punkt miasta – wzgórze Goritsa. Tamtejszy kościół to budynek, który pochodzi z X-XI wieku. Na terenie Kościoła panuje niesamowicie potężna energia, ściany ozdobione są starożytnymi freskami, a stary cmentarz otacza budowlę.

Ruiny Dukley i forteca

W kierunku północno-zachodnim, 3 km od Podgoricy, znajdują się ruiny Duklya Duklah. To starożytna osada plemion iliryjskich, które żyły na terenie współczesnej Czarnogóry kilka tysięcy lat temu. Osada należała do Rzymian, po upadku cesarstwa w Dukle osiedlili się Słowianie. W 1474 r. miastem rządziło miasto Turków, które przekształciło je w ufortyfikowaną twierdzę.
Pod wzgórzem znajduje się kolejna forteca Depadogen. Jest to wielkoskalowy budynek fortyfikacyjny znajdujący się w dzielnicy Stara Varosh. Przez czterysta lat okupacji osmańskiej twierdza była wielokrotnie wzmacniana, modernizowana. Jednak po wyzwoleniu miejscowa ludność dosłownie wyciągnęła konstrukcję z kamieni, pozostawiając kilka ruin.