Praga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Bogata historia Pragi ujęta w zabytkach

W Pradze znajduje się wiele zabytków, w tym odwieczne budynki, pałace i parki, w których możesz poznać chwalebną przeszłość Pragi. Obecność tych zabytków zabierze Cię na spacer po bogatej historii kraju. Od majestatycznego Zamku Praskiego po wyjątkową wieżę telewizyjną Žižkov przez barokowy Most Karola, Praga szczyci się wieloma zabytkami i atrakcjami, których nie można przegapić podczas wizyty w stolicy Czech.

Rynek, Stare Miasto i Zegar astronomiczny

Rynek Starego Miasta w Pradze to obszar, w którym znajduje się większość praskich zabytków odzwierciedlających bogatą przeszłość miasta. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie podróży po Pradze jest zwiedzanie tego historycznego centrum miasta, XII-wiecznego Rynku Starego Miasta, położonego na Starym Mieście. Miejsce pełni rolę serca turystyki, zawierającej elementy odpowiednie dla odwiedzających w każdym wieku. Na tym placu znajdziesz wiele interesujących miejsc, w tym stare domy, pałace i kościoły, np. Kościół Tyn i Clementinum. Zegar astronomiczny (orloj) to obowiązkowa wizyta, jeśli jesteś w Pradze, która budzi się do życia co godzinę od 9:00 do 21:00 z 2 apostołami. Pamiętaj, aby wspiąć się lub wjechać windą na szczyt wieży ratuszowej, aby podziwiać panoramę miasta.

Most Karola

Zabytkowy Most Karola to kolejna kultowa budowla Pragi, która każdego roku przyjmuje dużą liczbę turystów, którzy doceniają jego kunszt. Ten zabytek UNESCO w Pradze jest jednym z najsłynniejszych mostów w Europie, oferującym mnóstwo doskonałych widoków, sięgających długości 520 metrów. Utworzony w 1357 r., został zbudowany jako element monumentalnego programu budowlanego Karola IV, zastępując wcześniejszą Judytę Most. Szczycący się łącznie 32 interesującymi miejscami, most był przedmiotem kilku przesądów.
Punktem kulminacyjnym budowli jest wiele imponujących starych posągów, z których najpopularniejsze to cesarz Karol IV i Jan Nepomucek (najbardziej czczony święty w kraju), odkryte w 1683 r. Uważa się, że pocierając tablicę u podstawy posągu spełni życzenie. Kolejnym oszałamiającym wizualnie punktem mostu jest widok na Wełtawę i spektakularne gotyckie bramy. Spacer po Wełtawie podczas słynnego zachodu słońca to zapierające dech w piersiach doświadczenie.

Ratusz

Zbudowany w 1338 roku Ratusz Staromiejski jest jednym z najważniejszych zabytków Pragi. Ten historyczny ratusz obejmuje zespół pięciu średniowiecznych domów; którego ćwiartka jest ozdobiona gotyckim wykuszem, starym zegarem astronomicznym i ogromną prostokątną wieżą. Ustanowiony jako siedziba administracyjna Starego Miasta w Pradze, Stary Ratusz jest obecnie wykorzystywany głównie do celów ceremonialnych. Pięć starożytnych domów obejmuje kilka wzbogaconych pomieszczeń pochodzących z różnych okresów historii, podziemne obszary niosące tajemnicze legendy i historie oraz masywną wieżę. Odwiedzający Ratusz Staromiejski mogą dodatkowo cieszyć się urzekającym widokiem Pragi z galerii widokowej 70-metrowej wieży. Dlatego te starożytne domy są warte odwiedzenia dla wszystkich, którzy cenią dobrą architekturę, malownicze widoki lub są zainteresowani poznaniem historii Pragi.

Miejski Dom Reprezentacyjny

Miejski Dom jest najwspanialszą praską architekturą założoną w 1912 roku i stanowi najlepszy przykład secesji. Zaprojektowany głównie przez Antonina Balsánka i Osvalda PolÕvkę przy znaczącym udziale wielu znanych czeskich artystów, Miejski Dom został niedawno całkowicie przywrócony do swojej pierwotnej formy. Ta imponująca architektura może poszczycić się jedną z największych i najbardziej godnych uwagi sal koncertowych, Smetana Hall, wraz z mnóstwem istotnych funkcji. Zewnętrzna część tego komunistycznego pomnika w Pradze jest ozdobiona ogromnym freskiem na łuku nad balkonem drugiego piętra, podczas gdy za nim znajduje się duża kopuła. Wnętrze budynku jest ozdobione pięknymi witrażami i pięknymi obrazami. Pokój Lorda Burmistrza służy jako jedna z najlepszych części domu z malowidłami ściennymi Alphonse’a Muchy. Najlepiej zwiedzać to miejsce poprzez wycieczki z przewodnikiem, które są również dostępne w języku angielskim, po prostu uczestnicząc w koncercie lub wypróbowując kawiarnie lub restauracje.