Reykjavík – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Miasto ognia i lodu – Reykjavik

Stolica Islandii, Reykjavik, zaskakuje swoimi osobliwymi i żywymi kolorowymi domami na wybrzeżu, jedynymi w swoim rodzaju butikami i na każdym kroku przypomina o historii wikingów w tym kraju. W mieście liczącym zaledwie 215 000 mieszkańców Reykjavik jest cichy, kapryśny, historyczny i artystyczny. Kraina ognia i lodu jest naturalnie oszałamiająca, więc tło jest niezapomniane bez względu na to, czy spacerujesz urokliwymi uliczkami śródmieścia, oddasz się wycieczce krajoznawczej, czy odpoczniesz w jednym z 17 basenów termalnych w mieście.

Kościół Hallgrimskirkja

Nad centrum Reykjaviku góruje kościół Hallgrímskirkja, widoczny z niemal każdego kąta miasta, dzięki czemu bardzo łatwo go znaleźć. Na szczycie tego 74,5-metrowego budynku w stylu ekspresjonistycznym znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się 360-stopniowy widok na całe miasto. Wraz z widokiem z Perlan na wzgórze Öskjuhlíð, jest to prawdopodobnie najlepszy widok na miasto z lądu. Wieża jest otwarta codziennie, z wyjątkiem niedziel, kiedy odbywają się nabożeństwa. Hallgrímskirkja jest czynnym kościołem, więc wieża może być czasami zamknięta z powodu nabożeństw lub koncertów odbywających się w środku.
Wejście na szczyt kosztuje 900 ISK dla dorosłych i 100 ISK dla dzieci w wieku 7-14 lat. Wjazd na szczyt jest bezpłatny dla młodszych dzieci.
Piękne bazaltowe kolumny przy wodospadzie Svartifoss na południowym wybrzeżu Islandii zainspirowały architekturę kościoła.Budynek został zaprojektowany przez Guðjóna Samúelssona, jednego z najbardziej znanych islandzkich architektów i mieści największe na Islandii organy koncertowe. Organy koncertowe mają 15 m wysokości, 5275 piszczałek i ważą 25 ton. Budynek otwarty w 1986 roku. Zwróć także uwagę na piękne drzwi wejściowe i szklane dzieła sztuki, zaprojektowane przez lokalnego artystę Leifura Breiðfjörð. Przed kościołem stoi posąg Leifa Erikssona, który odkrył Amerykę Północną w 1000 roku, ponad 500 lat przed Kolumbem.

Zorza polarna

Islandia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można doświadczyć rzadkiej i wspaniałej zorzy polarnej. Wybierz się na wycieczkę na zorzę polarną, aby polować na to naturalne zjawisko z pomocą doświadczonego przewodnika. Możesz je dostrzec z centrum Reykjaviku, ale najlepszym miejscem do zobaczenia w granicach miasta jest nadmorski Seltjarnarnes.
Tam będziesz z dala od świateł ulicznych i będziesz mógł w pełni cieszyć się majestatem tego doświadczenia. Zorza polarna nad latarnią morską Grótta Okolica Grotty jest urokliwa. Gniazduje tam wiele ptaków, a także urokliwa stara latarnia morska, idealna dla miłośników fotografii. Każde miejsce, w którym można jak najdalej od zanieczyszczenia świetlnego miasta, jest dobrą lokalizacją, więc pamiętaj o tym, aby wybrać swoje miejsce i spojrzeć na północ.
Zorzę polarną można zobaczyć tylko od końca sierpnia do początku maja, więc jeśli jesteś tu latem, możesz zamiast tego cieszyć się słońcem o północy.

Lokalne atrakcje i nocne życie

Reykjavík to miasto miłych niespodzianek. Wiele z jego ukrytych skarbów można odkryć na własną rękę lub wykorzystać je jako punkt wyjścia do kilku wycieczek z przewodnikiem. Możesz wybrać się na malowniczą przejażdżkę helikopterem nad miastem, gdzie zatrzymasz się na zwiedzanie jednej z okolicznych gór, Mt Esjan. Inne popularne wycieczki po mieście i jego okolicach obejmują obserwowanie wielorybów i maskonurów oraz wycieczki konne.
Najczęściej widywane wieloryby w zatoce Faxaflói obok Reykjaviku to płetwale karłowate, humbaki, morświny i delfiny. Niektóre wycieczki zabiorą Cię do Viðey, najsłynniejszej wyspy u wybrzeży Reykjaviku. Viðey jest dom -em dla Yoko Ono Imagine Peace Tower, wzniesionej ku pamięci Johna Lennona.
Na brzegach i na wyspach często pojawiają się też różne ptaki morskie, takie jak głuptaki, mewy, kormorany, rybitwy popielate i oczywiście maskonury (choć tylko latem).​​​​​
W zależności od tego, kogo zapytasz, życie nocne w Reykjaviku jest albo słynne, albo niesławne.

Ludzie imprezują do wczesnych godzin porannych, a po zamknięciu barów i klubów ulice wciąż będą pełne imprezowiczów. W kilku barach i kawiarniach wieczorami można posłuchać muzyki na żywo. Miasto tętni życiem z wszelkiego rodzaju rozrywką na żywo, czy to stand-up, teatr, opera, pokazy drag, występy kabaretowe, musicale, a nawet burdele poetyckie.
Od niedzieli do czwartku wiele lokali jest otwartych do 1 w nocy, ale w piątkowe i sobotnie wieczory lokale są otwarte do 5 w nocy. Należy pamiętać, że te godziny otwarcia mogą się różnić w sezonie zimowym, kiedy lokale zazwyczaj skracają godziny otwarcia. W niektórych kawiarniach w mieście odbywają się cotygodniowe sesje jazzowe na żywo. Warto również zajrzeć do baru jazzowego Múlinn na szczycie sali koncertowej Harpa. To miejsce, w którym odbywają się imprezy prawie każdej nocy w tygodniu. Wiele z nich to imprezy publiczne, ale IÐNÓ organizuje również niektóre prywatne, takie jak wesela.