Ryga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Ryga czyli piękna historia i piękne miasto

Ryga to nie tylko jedna z największych stolic bałtyckich, ale także jedno z najciekawszych miast w okolicy, które warto odwiedzić. Miasto kusi przede wszystkim bogatą, ale trudną historią oraz wyjątkową secesyjną architekturą i urokliwą starówką. Ryga to największe i najbardziej zaludnione miasto Republiki Łotewskiej, położone w Zatoce Ryskiej, u ujścia Dźwiny.

Starówka

Największą atrakcją Rygi i zarazem magnesem turystycznym jest niewątpliwie stare miasto. Ze względu na swój niepowtarzalny urok Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbudowane po II wojnie światowej, zachwyca zabytkowymi placami, kościołami i kamienicami.
Jednym z najciekawszych zabytków na starym mieście jest Katedra Ryga, która jest jedną z największych średniowiecznych świątyń. Jej budowa datuje się na około 1211 r. Ulokowana na Placu Katedralnym może poszczycić się 90-metrową wieżą kościelną i największymi organami w Europie. Wejście jest płatne.

Inną wartą zobaczenia budowlą sakralną jest kościół św. Piotra, pierwotnie przeznaczony dla katolików, obecnie pełniący funkcję świątyni luterańskiej. Jego historia, a właściwie wieża kościelna, jest równie barwna, jak ilość przebudowy. Dziś wieża ta służy jako punkt widokowy na panoramę Rygi. Co ciekawe to właśnie przy kościele św. Piotra umieszczono pierwszy zegar, który służył mieszkańcom miasta.
Nieco mniej znanym i podobno najstarszym kościołem w Rydze jest kościół Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela. Na początku XIII wieku stała tam kaplica. Kościół św. Janów był kilkakrotnie przebudowywany i stracił swój pierwotny kształt. Jest jednak chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na pobliską atrakcję turystyczną – rzeźbę muzyków z Bremy. Są to postacie z bajek braci Grimm, w których cztery zwierzęta: osioł, pies, kot i kogut stoją jeden na drugim ze zdziwionymi twarzami i wyglądają przez „okno”, co jest oczywistym odniesieniem do żelaznej kurtyny. Największy z nich – osioł ma wytarty nos, bo jego pocieranie ma spełniać marzenie.

Plac Ratuszowy i Dom Czarnogłowych

Kolejnym ciekawym punktem na mapie Rygi jest Plac Ratuszowy, na którym znajduje się jeden z charakterystycznych i najczęściej fotografowanych budynków w stolicy Łotwy – Dom Czarnogłowych.
Cech ten był zrzeszeniem kupców pochodzenia niemieckiego, którzy byli nie tylko bogaci, ale i nieżonaci. Sam budynek charakteryzuje się bogatą dekoracją z licznymi rzeźbami, m.in. Merkury, Neptun, alegoria Pokoju i Zgody oraz czerwona cegła. To właśnie w Domu Czarnogłowych podpisano w 1921 r. traktat ryski (wojna polsko-bolszewicka). Przed nim także słynny pomnik Rolanda – postaci z eposu rycerskiego.

Pomnik Wolności, katedra św. Jakuba i prawosławna cerkiew

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Rygi jest także Pomnik Wolności – strzelista statua kobiety z trzema gwiazdkami. Symbolizują trzy historyczne regiony Łotwy. Sam pomnik przetrwał najazd Rosjan w czasie II wojny światowej, a przede wszystkim plany wysadzenia. Obecnie kobieta (alegoria wolności) zwrócona jest na Zachód, a rzeźby u podnóża pomnika o smutnych twarzach, połączone łańcuchami zwrócone są na Wschód. Co jest oczywiście symboliczne. Na uwagę zasługują zarówno budynki Wielkiej i Małej Gildii, Brama Szwedzka oraz Zamek Ryski, będący obecnie siedzibą Prezydenta Łotwy. Niegdyś była rezydencją rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, obecnie w niektórych pomieszczeniach urządzono muzea państwowe.

Kolejną świątynią w Rydze wartą zobaczenia jest katolicka katedra św. Jakuba, która w czasach Napoleona pełniła funkcję spichlerza na żywność. Warto również zobaczyć Sobór Narodzenia Pańskiego, który jest cerkwią prawosławną. W swojej historii został przerobiony przez władze komunistyczne na planetarium, ponownie zaczął pełnić swoją funkcję w 1991 roku. Wewnątrz nie można robić zdjęć i aby wejść do środka trzeba się odpowiednio ubrać.