Rzym – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Rzym – miasto, w którym można się zakochać! Tradycja i moda

Nie bez powodu mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. To miasto, w którym historia przeplata się z nowoczesnością i jednocześnie miejsce, w którym mieści się Watykan – jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na całym świecie i przy okazji Stolica Apostolska. Rzym bez wątpienia jest miastem, w którym można się zatopić i kompletnie stracić rachubę czasu. Gdzie warto udać się w pierwszej kolejności, by poczuć niepowtarzalny klimat tego miasta?

Najbardziej znane miejsca w Rzymie

Zasadniczą zaletą Rzymu jest fakt, że niemal wszystkie najważniejsze zabytki, dla których poniekąd się tutaj przyjeżdża, znajdują się w małej odległości od siebie. Nie ma zatem problemu z namierzeniem ich i pieszym zwiedzaniem, ponieważ są skumulowane niemal w sercu miasta. Do najważniejszych z całą pewnością należy Koloseum, przy którym obecnie przebiega jedna z najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Koloseum to starorzymska arena, na której odbywały się walki gladiatorów. Jest zatem miejscem, w którym zginęły setki tysięcy ludzi na przestrzeni lat, ponieważ nawet, gdy zaprzestano walk, to było jednym z tych miejsc, w którym złoczyńcy ukrywali ciała. Dzisiaj jest atrakcją, którą warto oglądać przede wszystkim po zachodzie słońca. Jest wówczas pięknie oświetlone.

Najwspanialsza rzymska świątynia

Na Pole Marsowe trzeba po prostu się udać. To nie tylko miejsce, które niemal zawsze tętni życiem, ale przede wszystkim miejsce, w którym znajduje się Panteon. Ta wspaniała okrągła budowla z kolumnowym wejściem pochodzi z II wieku. Jest przy okazji jedną z najlepiej zachowanych dzieł architektonicznych z tak odległych czasów. Kiedyś w centralnej części znajdował się cmentarz, na którym palono ofiary w postaci zwierząt. Wówczas dym wydobywał się przez otwór o kilkumetrowej średnicy znajdujący się na środku kopuły. Oculus był również utożsamiany z okiem bogów, którzy zawsze wszystko widzą.

Piękna fontanna w centrum Rzymu

Niemal każdy, kto odwiedza Rzym ma w planach udać się w pobliże wspaniałej Fontanny di Trevi. Nic w tym dziwnego. Misternie wykonana barkowa fontanna stała się jedną z największych atrakcji miasta. Jest jego wizytówką. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Fontanna powstała w wyniku ogłoszonego konkursy na najlepszy projekt. Konkurs został ogłoszony przez papieża Klemensa II, a spośród wszystkich projektów największym uznaniem cieszył się ten, który wyszedł spod rąk Niccolo Salvi. Patrząc dzisiaj na fontannę nie sposób określić, jakim był zamysł, ponieważ wiele osób uważa, że bardziej przypomina mistrzowsko wykonaną fasadę budynku. To rzeźbiarskie arcydzieło. W centralnej części znajduje się Okeanos oraz dwa trytony. Patrząc na całokształt można odnieść wrażenie, że fontanna żyje, a jedynie na chwilę zamrożono ruch wszystkich postaci.

Państwo w państwie

Będąc w Rzymie po prostu trzeba udać się do Watykanu. Bez względu na wyznawaną wiarę lub jej brak. To miejsce owiane tyloma tajemnicami, że nie sposób połapać się w tym, co faktycznie należy brać pod uwagę, a co jedynie jest wymysłem niewiadomego pochodzenia. Dla niektórych Watykan jest miejscem, w którym włoska mafia pierze pieniądze, dla innych bazą najciekawszych dokumentów, które są od wieków strzeżone, a dla pozostałych siedzibą papieża i jego świty. Bazylika Świętego Piotra swoją nazwę zawdzięcza temu właśnie świętemu, który najprawdopodobniej w tym miejscu został pochowany. Jest prawdziwym architektonicznym majstersztykiem, które robi kolosalne wrażenie. Swój udział w tworzeniu bazyliki mieli najwięksi mistrzowie renesansu w postaci Michała Anioła oraz Rafaela Santi. To również tutaj jest pochowany Jan Paweł II. Przemierzając Rzym właściwie bez przerwy będziemy natykać się na wspaniałe dzieła największych mistrzów.