San Marino – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

San Marino znajduje się w piątce najmniejszych państw na świecie. To niewielkie państewko znajduje się na terytorium Włoch i jest jednym z tych miejsc, do którego ochoczo udają się turyści zatrzymujący się w pobliskim Rimini. San Marino zajmuje nieco ponad 60 kilometrów kwadratowych. Gdzie warto się udać?

Państwo, które można zwiedzić w jeden dzień

Ze względu na niewielką powierzchnię San Marino jest państwem, które faktycznie można zobaczyć w ciągu jednego dnia. Usytuowane jest w Apeninach i to właśnie na górze Monte Titano znajduje się większa część państwa, co powoduje, że każda wycieczka do tego malowniczego miejsca wiąże się z tym, że będziemy mieli pod górkę. Taka wspinaczka po stromych wąskich uliczkach jest jedną z największych atrakcji. Niepodległość San Marino została uznana przez Watykan w drugiej połowie trzynastego wieku. Co ciekawe, San Marino posiada dwie głowy państwa w postaci Kapitanów Regentów. Co warto zobaczyć przede wszystkim?

Zabytki San Marino

Mimo małej powierzchni San Marino ma się czym pochwalić. Przede wszystkim dlatego, że jest jedną z najstarszy republik, a zatem nie sposób nie natknąć się na świadectwa minionych wieków w postaci interesujących zabytków. Będąc w San Marino warto udać się na Palazzo Pubblico. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pałac, choć liczy się przede wszystkim jego zawartość. To właśnie tutaj znajduje się siedziba władz, a także wspaniały ratusz. Jest to z perspektywy całego kraju najważniejsze miejsce. Historia pałacu zaczęła się w drugiej połowie XVIII wieku. To właśnie wtedy został wybudowany, choć trzeba podkreślić, że powstał na zgliszczach Wielkiego Domu Gminy. Można zatem uznać, że od kilkuset lat pełnił taką samą rolę.

La Rocca o Guaita

Nie sposób uniknąć wycieczki do La Rocca o Guaita. To jeden z najważniejszych zabytków San Marino. Zamek powstał jeszcze w XI wieku. Obecnie jest poniekąd wizytówką całego państwa, które pojawia się niemal w każdej wzmiance na temat San Marino. Znajdziemy tutaj całe mnóstwo pozostałości po fortyfikacjach oraz mury obronne. W XIII wieku dobudowano dwie wieże, a w jednej z nich obecnie znajduje się Muzeum Starej Broni. Z całą pewnością warto udać się na Piazza della liberta, gdzie można podziwiać wspaniały pomnik. Ta wyjątkowa Statua Wolności jest dla mieszkańców symbolem suwerenności.

Muzea San Marino

Trzeba przyznać, że jak na tak małą powierzchnię, San Marino cieszy się zaskakującą ilością muzeów. Każde z nich jest godne polecenia. Warto udać się do Muzeum Sztuki Sakralnej. Znajduje się ono na terenie klasztory franciszkanów i z całą pewnością zachwyci miłośników sztuki. To właśnie tutaj będzie można podziwiać dzieła słynnego nauczyciela Rafaela – Timotea Viti. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Emigranta. To przede wszystkim miejsce, w którym dowiemy się, jak na przestrzeni lat przebiegała historia San Marino i dlaczego dochodziło do różnego rodzaju migracji, co było ich powodem. Niezwykle ciekawe miejsce i równie ciekawe historie. Miłośnicy sztuki powinni również rozważyć opcję zwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej. W środku znajduje się przeszło siedemset prac artystów współczesnych, którzy odegrali sporą rolę w swoich branżach. To niezwykle inspirujące miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu turystom interesującym się sztuką.

Niezwykłość San Marino

Państwo znajduje się na terenie Włoch, dlatego tożsamościowo jest bardzo zbliżone do swojego otoczenia. Urzędowym językiem jest włoski, choć wielu sprzedawców w sklep -ach z pamiątkami, których jest tutaj pełno, mówi niemal w każdym języku świata. Naturalnie, w sposób ograniczony i jedynie umożliwiający całkiem sprawną konwersację podczas zakupów. Dzieje się tak ze względu na to, że turyści faktycznie zasilają budżet państwa i popychają jego gospodarkę naprzód.