- Jak Wybrać Idealny Gobo Projektor do Twojego Wydarzenia?
- Jak opakowania z tektury litej mogą wspierać Twoją markę?
- Jakie są zalety stosowania sieczki z traw w diecie koni?
- Trening brzucha na siłowni dla początkujących: Kompletny przewodnik do silnego i wyrzeźbionego brzucha
- Fascynujące kopalnie soli w Polsce do zwiedzania: Odkryj ukryte skarby podziemnych światów
Sarajewo – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?
Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. To miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia lub również w ciągu ułamka sekundy znienawidzić. Z całą pewnością nie należy do miast, w których przepych i luksus grają pierwsze skrzypce. W latach dziewięćdziesiątych miasto uległo sporym zniszczeniom, które były efektem działań wojennych. Ślady tych bestialskich ataków są wciąż odczuwalne i widoczne, co według niektórych turystów nadaje miastu pewnego niepowtarzalnego charakteru. Historia miasta jest zawiła i nigdy nie była usłana różami. Niemniej, jest to miejsce, które cieszy się sporą popularnością. Warto wiedzieć, gdzie się udać, będąc na miejscu.
Miasto po brzegi wypełnione historią
Sarajewo to miejsce, w którym doszło do ataku na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co miało być pośrednią przyczyną wybuchu I Wojny Światowej, choć w tej kwestii historycy wciąż się spierają. Dla części z nich był to jedynie pretekst. Niemniej, będąc w mieście koniecznie trzeba wybrać się na spacer po starówce. To właśnie w tej starszej części miasta można podziwiać jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w całym Sarajewie, czyli ratusz. Budynek został zaprojektowany przez Aleksandra Wittka, który nie tylko parał się architekturą, ale był również światowej sławy mistrzem szachowym. Ukończenie budowy miało miejsce pod koniec XIX wieku i był niezwykle ważnym wydarzeniem w mieście.
Pozostałości po społeczności żydowskiej
W Sarajewie obecnie znajdują się dwie czynne synagogi. Jedna z nich znajduje się nieopodal rzeki Miljacki. Została zbudowana w 1902 roku i była niezwykle ważnym elementem życia mieszkających w Sarajewie Żydów. W okresie II Wojny Światowej, jak wiele obiektów tego typu, została dosyć mocno pokiereszowana. Był to również okres, w którym wielu Żydów w trosce o swoje bezpieczeństwo uciekało z Bośni i Hercegowiny. Ich powrót do dom u następował sukcesywnie po zakończeniu działań wojennych i kapitulacji Niemiec. Niemniej, późniejsza wojna w Bośni znowu sprawiła, że święte miejsce żydowskiej społeczności zostało wystawione na pastwę losu. Wówczas również migracje Żydów były zjawiskiem powszechnym. I również w tym wypadku, powracali, gdy tylko następował pokój. To piękny budynek, który w ostatnich latach był poddawany renowacji. Został stworzony w stylu neomauretańskim.
Niezwykły targ w Sarajewie
Brusa Bezistan to targ, który powstał już w XVI wieku. Początkowo był miejscem, w którym kupcy sprzedawali jedwab. Budynek stworzono z kamieni, a dach jest zwieńczony charakterystycznymi kopułami, dzięki czemu nie sposób pomylić obiektu z żadnym innym w mieście. Obecnie jest godny zainteresowania nie tylko ze względu na zawiłą historię i fakt, że jest jednym z najstarszych targowisk na świecie, ale również ze względu na mieszczące się w środku Muzeum Sarajewa.
Historia i kultura w pigułce
Instytut Boszniacki to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić bez względu na wszystko. W niepozornym budynku mieści się największa w mieście instytucja nauki i kultury. To niezwykłe miejsce zawiera w sobie archiwum, ale również pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Nie brakuje tutaj biblioteki oraz miejsc przeznaczonych wyłącznie do pracy naukowej. Miejsce inspiruje od pierwszego momentu. Warto również udać się na Most Łaciński. To miejsce, którego nie może pominąć żaden entuzjasta historii. To właśnie tutaj doszło do zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Z tego również powodu jest jedną z tych atrakcji, której żaden turysta ne jest w stanie sobie odpuścić. Ciekawostką jest, że tuż po I Wojnie Światowej most nazwano na cześć zamachowca Gawrila Principa. Warto pamiętać, że w tamtych czasach społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy. Jedna uważała Principa za terrorystę, druga za bohatera narodowego.