Skopie – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Skopie to stolica Macedonii Północnej, niewielkiego państwa znajdującego się z południowej części Europy. Stolica jest usytuowana w dolinie o tej samej nazwie i przy rzecze Vardar, która jest największą rzeką w całym kraju. Skopje znajduje się w otoczeniu pięknych pasm górskich, które z pewnością stanowią o jej atrakcyjności i malowniczości. Pod wieloma względami jest to miejsce turystycznie doskonałe. Każdy, bez względu na preferencje i oczekiwania, znajdzie w Skopie coś dla siebie.

Miasto laureatki Narody Nobla

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie tutaj urodziła się Agnes Gonxha Bojaxhiu, znana całemu światu jako Matka Teresa. Miała zaledwie dwanaście lat, kiedy stwierdziła, że pragnie w stu procentach powierzyć swoje życie Bogu. Działalność Matki Teresy wielokrotnie była kwestionowana i oceniana przez pryzmat poglądów na życie i kwestii związanych z aborcją. Nic jednak nie zmieni faktu, że dzięki swojej działalności uratowała wiele istnień, a także robiła wszystko, co w jej mocy, by pomóc godnie odejść tym, dla których nie było ratunku. Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty to w rzeczywistości muzeum poświęcone zakonnicy, w którym można sporo dowiedzieć się o drodze, jaką ta niezwykła kobieta przeszła. Bez wątpienia jest to miejsce, do którego warto się wybrać, będąc w stolicy Macedonii Północnej.

Most pamiętający czasy osmańskie

Kamienny Most to z całą pewnością jedna z największych atrakcji Skopie i przy okazji najbardziej charakterystyczna wizytówka tego miasta. Znajduje się niemal na wszystkich pocztówkach z tego regionu, ale również w herbie miasta. Most liczy sobie ponad dwieście metrów i jest łącznikiem pomiędzy nowym centrum miasta, a starszą osmańską dzielnicą. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XV wieku. Most wielokrotnie ulegał uszkodzeniom, a w trakcie II Wojny Światowej udaremniono jego zniszczenie przez Niemców. To z całą pewnością most, który warto zobaczyć z bliska.

Zwiedzanie bazaru w Skopie

Czy zwiedzanie bazaru może być nudne? W Skopje z całą pewnością nie będzie, ponieważ znajduje się tutaj jeden z najstarszych bazarów w tym regionie geograficznym. Stary Bazar znajduje się w obrębie Starego Miasta i lezy na terenie słynnej handlowej dzielnicy tureckiej. Z całą pewnością jest to jedna z największych atrakcji stolicy. Historyczne przesłanki sugerują, że targowisko istnieje już od XIII wieku. Niemniej, cała okolica jest niezwykle klimatyczna i warta wyczerpujących spacerów. Można tutaj podziwiać piękne łaźnie, meczety oraz domy zajezdne. Cała dzielnica jest zaskakująca i intrygująca pod każdym względem. To kulturowy tygiel, w którym można spotkać mieszkańców na wskroś nowoczesnych, jak i tych, dla których tradycja ma pierwszorzędne znaczenie. Spotkamy zatem również kobiety w burkach, bez względu na wysokość temperatury.

Dla każdego jego raj

Skopje to stolica, w której nie brakuje kontrastów i niespodzianek. Nikt nie dostrzega problemu w tym, aby w tym samym mieście znajdowały się cerkwie, meczety, kościoły katolickie czy synagogi. Różnorodność jest tutaj czymś naturalnym i nikt z tego tytułu nie robi żadnych problemów. Ciekawym zabytkiem jest Porta Mecedonia, czyli łuk triumfalny, który powstał zaledwie dekadę temu. Jego popularność nie wynika wyłącznie z kunsztu wykonania. Zrobiło się o nim głośno przede wszystkim ze względu na koszta, jakie poniósł rząd, by móc poszczycić się taką rzeźbą. Bardzo walczono o to, by wysokość łuku równała się z wysokością słynnego pomnika Aleksandra Wielkiego. Ma zatem 21 metrów wysokości, choć wielu mieszkańców stolicy zapamiętało inną liczbę. Pomnik miał kosztować przeszło cztery miliony euro, co spotkało się z bardzo dużym sprzeciwem. Niemniej, dla całej reszty łuk jest jedną z tych atrakcji, która ma potencjał turystyczny.