- Jak wybrać najlepszą agencję wynajmu mieszkań w Polsce?
- Jak Wybrać Idealny Gobo Projektor do Twojego Wydarzenia?
- Jak opakowania z tektury litej mogą wspierać Twoją markę?
- Jakie są zalety stosowania sieczki z traw w diecie koni?
- Trening brzucha na siłowni dla początkujących: Kompletny przewodnik do silnego i wyrzeźbionego brzucha
Sofia – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Sofia to stolica Bułgarii o dosyć długiej i zadziwiającej historii. Miasto leży w kotlinie i według wielu turystów jest jedną z piękniejszych stolic europejskich. Liczy sobie ponad siedem tysięcy lat, a z tak długą historią nietrudno o atrakcje i zabytki, które wciąż przyciągają podróżników i turystów z różnych stron świata. Jak każde większe miasto, również Sofia posiada kilka obowiązkowych punktów, których nie wolno pominąć w trakcie swojego pobytu.
Najbardziej charakterystyczny budynek
Niektóre miasta poznaje się od razu ze względu na jeden element wklejony w panoramę. Dla Warszawy takim budynkiem jest Pałac Kultury i Nauki, dla Paryża Wieża Eiffla, a w przypadku Sofii mamy do czynienia z neobizantyjskim sobór św. Aleksandra Newskiego. To właśnie dzięki carowi pod koniec XIX wieku Bułgaria stała się niepodległym i suwerennym krajem. Budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwała przez kolejnych 30 lat. To budowla wielokondygnacyjna. Jej kopuły są pozłacane. Do stworzenia tronów znajdujących się wewnątrz wykorzystano alabaster oraz onyks. Trzeba przyznać, że całokształt prezentuje się dosyć spektakularnie. Budowla zachwyca miłośników architektury oraz miłośników sztuki. Wygląda przepięknie od zewnętrznej strony, choć warto udać się na zwiedzanie wnętrza. Widok zapiera dech w piersiach.
Pozostałości z X wieku
Mając za sobą tak długą historię nie należy się dziwić, że Sofia to miasto, w którym zabytki odgrywają dużą rolę. Na pozostałości minionych wieków można się tutaj natknąć niemal na każdym kroku. Jedną z największych atrakcji jest zdecydowanie słynna cerkiew Bojańska, znajdująca się w jednej z dzielnic Sofii, w Bojanie. Od półwiecza cerkiew znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Historycy uważają, że powstała w X wieku, a zatem pamięta jeszcze czasy średniowiecza. Warto wspomnieć, że to jedna z tych budowli, w której charakterystyczne dla okresu średniowiecza freski zachowały się w zadziwiająco dobrej formie.
Kultura wyższa
W Sofii znajdziemy sporo architektonicznych cudów. Do tego grona można zaliczyć urokliwy budynek Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa. Budynek powstał na początku XX wieku i z całą pewnością jest pewnego rodzaju perełką pod względem architektonicznym. To również ulubione miejsce mieszkańców stolicy, którzy nie wyobrażają sobie udanego wieczoru bez repertuaru tego miejsca.
Dla społeczności żydowskiej
Sofia, jak wiele miejsc na Bałkanach, jest miastem pełnym kontrastów. Jest jakby miejscem scalającym wiele kultur jednocześnie. Choć większa część Bułgarii wyznaje prawosławie, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kraju funkcjonowały synagogi. W Sofii znajduje się największa synagoga w tym regionie. Powstała na początku XX wieku i nic dziwnego w tym, że do złudzenia przypomina sefardyjską synagogę z Wiednia. Właśnie na niej wzorował się architekt tworzący synagogę w Sofii. To przepiękny budynek, do którego w trakcie jednego nabożeństwa może wejść przeszło tysiąc osób. Praktykująca część żydowskiej społeczności jest jednak w stolicy Bułgarii nieco mniejsza, dlatego na ogół pojawia się zaledwie kilkadziesiąt wyznawców judaizmu.
Meczet na terenie dawnych łaźni
Idąc tropem sakralnych budowli, warto również wybrać się na spacer w pobliże meczetu Bania Basza Dżamija. Trzeba przede wszystkim podkreślić, że to jedyna świątynia tego typu w stolicy i przy okazji najstarszy meczet w całej Europie. Na uwagę jednak zasługuje lokalizacja budowli, ponieważ przed jej powstaniem funkcjonował w tym miejscu hammam, czyli tradycyjna łaźnia turecka. To poniekąd wyjaśnia nazwę meczetu o którym często mówi się po prostu „meczet kąpielowy”. Najprawdopodobniej meczet powstał jeszcze w drugiej połowie XVI wieku o czym świadczą napisy znajdujące się tuż nad wejściem do świątyni.