Świąd – rodzaje, przyczyny i praktyczne wskazówki.

Related Post

 • No related post.

Świąd jest terminem medycznym określającym uczucie swędzenia skóry, które prowadzi do drapania się. Jest to jeden z najczęstszych objawów w konsultacjach ogólnolekarskich. W rzeczywistości zjawisko to może dotyczyć nawet 30% populacji. Ale czy świąd zawsze jest taki sam? Jakie są jego przyczyny? Jakie są sposoby leczenia? Jakie wskazówki można zastosować, aby zmniejszyć to uczucie?

Różne rodzaje świądu.

 1. Świąd odbytu.
  Swędzenie odbytu lub kanału odbytu jest bardzo częstym powodem konsultacji, ale nadal pozostaje tematem tabu i często jest niedostatecznie diagnozowane. Swędzenie odbytu jest rzeczywiście powszechne, ponieważ jest to obszar podatny na świąd i ma wiele nerwów.
 2. Świąd płodowy.
  Znany również jako Cholestasis gravidarum, jest najczęściej związany z suchością skóry z powodu zmian hormonalnych w czasie ciąży. Objawia się to silnym swędzeniem dłoni i stóp.
 3. Świąd starczy.
  Pojawia się od 70 roku życia i jest spowodowana suchością i “ścieńczeniem” skóry. Świąd jest często spowodowany odwodnieniem i spadkiem hormonów.
 4. Świąd sromu.
  Świąd sromu jest definiowany przez pojawienie się świądu w obrębie sromu i wszystkich zewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Przyczyny świądu.

Świąd może być pochodzenia wewnętrznego, ale także dermatologicznego (ospa wietrzna lub egzema), a nawet może być spowodowany czynnikiem zewnętrznym. Na przykład: użądlenie osy lub pokrzywy. Świąd jest wywoływany przez substancje drażniące produkowane przez naszą skórę i uwalniane przez powierzchowne warstwy naskórka.
Ogólnie rzecz biorąc, pochodzenie świądu jest łatwiejsze do określenia, gdy zmiany skórne są widoczne. Jeśli tak nie jest, lekarz musi wtedy przystąpić do dokładnego przesłuchania, aby ustalić cechy charakterystyczne świądu.
Świąd może być związany z wieloma patogenami:

 • choroby skóry: egzema, pokrzywka lub łuszczyca;
 • grzybica: np. pochwy.
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne: wirus ospy wietrznej, pasożyty takie jak świerzb, owsiki, wszy lub inne bakterie;
 • alergie: roztocza kurzu, pyłki, alergie pokarmowe;
 • leki i ich skutki uboczne;
 • przyczyny zewnętrzne: meduzy, ukąszenia owadów, wszy, kraby, komary lub rośliny;

Świąd może być również objawem bardziej ogólnych chorób, takich jak cukrzyca, niektóre choroby wątroby, choroby krwi lub zatrucia.

Jak złagodzić swędzenie?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby pozbyć się swędzenia skóry jest oczywiście odpowiednie leczenie. W celu uniknięcia drapania konieczne jest przyjmowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, przepisanych przez lekarza.
Jednak istnieje również wiele wskazówek, aby złagodzić lub przewidzieć pojawienie się świądu z powodu swędzenia. Oto niektóre z nich.

 1. Umieść kostki lodu owinięte w ściereczkę na obszarach, które najbardziej swędzą.
 2. Utrzymuj normalną temperaturę, unikaj nadmiernego ciepła!
 3. Codziennie wietrzyć pomieszczenia.
 4. Unikaj zbyt długich i zbyt gorących pryszniców i natychmiast się osusz.
 5. Pij dużo w ciągu dnia.
 6. Dobrze nawilżaj skórę, aby nie dopuścić do jej nadmiernego wysuszenia, które mogłoby nasilić swędzenie.
 7. Unikaj drapania. W razie potrzeby pocieraj dłonią, bo to mniej boli naskórek i zmniejsza swędzenie.
 8. Preferuj krótkie paznokcie, aby uniknąć zmian chorobowych w przypadku drapania.
 9. Zastosuj krem z emolientem, aby chronić uszkodzoną skórę.
 10. Noś luźne ubrania z naturalnych włókien.
 11. Uprawiaj jogę, medytację lub relaksację. Joga, medytacja lub relaksacja – te czynności mogą pomóc ci poradzić sobie ze swędzeniem, które czasami może stać się obsesją.